W dniach 21-22 czerwca 2007 w Komitecie Regionów w Brukseli odbyła się kolejna konferencja Platformy Monitorowania Strategii Lizbońskiej, uruchomionej 1 marca 2006 roku w czasie Pierwszego Dialogu Terytorialnego. Podejmowane w ramach Platformy działania monitorujące mają przyczynić się do opracowania raportu, o którego przygotowanie poproszono Komitet Regionów w konkluzjach ze szczytu Rady Europejskiej w marcu 2006 roku, wyznaczając datę jego dostarczenia na początek 2008 roku. Raport stanowić ma porównanie miast i regionów Unii Europejskiej zakwalifikowanych do 11 grup stworzonych na podstawie danych mikro i makroekonomicznych oraz danych o zatrudnieniu. Platforma Monitorowania Procesu Lizbońskiego ma na celu ułatwić władzom lokalnym i regionalnym dostęp do danych statystycznych regionów oraz umożliwić wymianę informacji i dokonać identyfikacji trudności pojawiających się przy wprowadzaniu Strategii Lizbońskiej, a w efekcie znaleźć ich rozwiązania. Platforma dostępna jest z pośrednictwem strony internetowej Komitetu Regionów http://lisbon.cor.europa.eu.
Platforma Monitorowania Procesu Lizbońskiego została ustanowiona w wyniku zaproszenia władz lokalnych i regionalnych przez Komitet Regionów. Samorządy otrzymały kwestionariusz dotyczący zaangażowania w realizację krajowych programów reform i krajowych strategicznych ram odniesienia oraz działań związanych ze strategią lizbońską (lista krajowych programów reform państw członkowskich). Do Platformy przystąpiło początkowo 65 samorządów lokalnych, jednak ostatnio ich liczba wzrosła do 101 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całej Unii Europejskiej, włączając w to reprezentantów Bułgarii i Rumunii, jednak z wyłączeniem Luksemburga. Nowe państwa członkowskie stanowią aż 28% partnerów Platformy.
Niedawno członkom Platformy monitorowania procesu lizbońskiego przesłano nowy kwestionariusz (wyznaczając datę odesłania na 15 lipca 2007 roku), którego analiza stanowić będzie główną część raportu dla Rady Europejskiej. Zainteresowane miasta i regiony będą mogły przyczynić się do sporządzenia wstępnej wersji raportu. Kolejna grupa robocza mająca na celu zajęcie się następnymi priorytetami Rady odnoszącymi się do „Otwarcia potencjału biznesowego” oraz „Polityki energetycznej” zbierze się we wrześniu 2007 roku, natomiast spotkanie polityków reprezentujących regiony i miasta odbędzie się 9 października 2007 roku w czasie Dni otwartych Platformy. Dialog Terytorialny przygotowany we współpracy z prezydencją słoweńską będzie miał miejsce 18 stycznia 2008 roku.
Wielkopolska przystąpiła do Platformy Monitorowania Strategii Lizbońskiej na wiosnę 2007 r.
Więcej: