Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

dsc_0890.jpgWe wtorek 3 lutrego w Brukseli odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie Europejskiej Sieci Instrumentów Finansowych. To pierwsza sieć międzynarodowej współpracy państw członkowskich i regionów UE, założona przez Województwo Wielkopolskie.


W pierwszym spotkaniu które odbyło się w siedzibie BIWW wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli państw, regionów i organizacji z: ministerstw Czech, Litwy, Słowenii, regionów brytyjskich, bułgarskich, holenderskich, hiszpańskich, włoskich, czeskich i polskich, a także BUSINESSEUROPE, Venture Finance Budapest i AER.

 

Europejska Sieć Instrumentów Finansowych powstaje, aby stworzyć platformę stałej współpracy dla państw i regionów korzystających z funduszy strukturalnych na zasadzie „recyclingu”, czyli wdrażających instrumenty finansowe: JEREMIE i JESSICA, przeznaczone na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw i na rewitalizację miast.


Podczas spotkania Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak przedstawił główne przyczyny dla których Wielkopolska występuje z inicjatywą założenia wspólnej sieci wymiany doświadczeń. Omówił możliwości jakie daje tego rodzaju stała współpraca. Jedną z zasad, na których powinna się opierać działalność Sieci jest stała współpraca z Komisją Europejską, odpowiedzialną za instrumenty finansowe: JEREMIE i JESSICA. L. Wojtasiak zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni prześle list do Komisarz Danuty Hübner informujący o inicjatywie i podkreślający chęć współpracy z Komisją Europejską.


Izabela Gorczyca, przedstawiciel Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego przedstawiła strukturę oraz zasady na jakich będzie działała Europejska Sieć Instrumentów Finansowych. Podkreśliła, iż Sieć jest tworzona przede wszystkim  przez ekspertów zajmujących się tematyką instrumentów finansowych, aby umożliwić im współpracę i wymianę doświadczeń. Zapisy Statutu Sieci zakładają również współpracę na poziomie politycznym. Głównym ciałem decyzyjnym ma być Zgromadzenie, w którego skład będą wchodzili politycy państw i regionów członkowskich. Statut zakłada również utworzenie Zarządu – ciała wykonawczego, składającego się również z polityków. Na poziomie eksperckim zostaną utworzone Grupy Robocze: JEREMIE i JESSICA,  a obsługa pracy Sieci będzie należała do Koordynatora i Sekretariatu.


Merytoryczną stronę działalności Europejskiej Sieci Instrumentów Finansowych przedstawiła w kolejnej prezentacji Agata Matusiak, reprezentująca Departament Wdrażania Programu Regionalnego, Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, odpowiedzialny za zarządzanie instrumentami finansowymi w Wielkopolsce. Przedstawiła ona propozycje dotyczące Grup Roboczych oraz tematykę jaką powinny się zajmować, a także kwestie, które wzbudzają najwięcej problemów wśród polskich regionów w procesie wdrażania instrumentów finansowych.


Jako ostatnia wystąpiła z prezentacją Joana Valente z BUSINESSEUROPE, która zaprezentowała stanowisko środowiska przedsiębiorców na kwestię instrumentów finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy JEREMIE.


Podczas dyskusji, moderowanej przez Monikę Kapturską Dyrektor Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego, najwięcej pytań i uwag dotyczyło kształtu Sieci. Wspólnie udało się uzgodnić, że m. in. na ten moment Sieć nie będzie posiadała budżetu, ani składek członkowskich, powstanie również instytucja Obserwatora, dla tych regionów i państw członkowskich, które chciałyby przyjrzeć się z bliska procesowi implementacji i funkcjonowania JEREMIE i JESSICA, a nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji nt. wdrażania ich na swoim terytorium.


Inicjatywa powstania Europejskiej Sieci Instrumentów Finansowych wychodzi naprzeciw obecnym kierunkom polityki Unii Europejskiej. W pakiecie antykryzysowym, przedstawionym przez Komisarz Hüber w listopadzie 2008 r. zostało m. in. zapisane, iż duże znaczenie ma promocja instrumentów finansowych. Poza tym Sieć ma przede wszystkim pomoc, ułatwić i przyspieszyć proces wdrażania instrumentów finansowych w państwach członkowskich i regionach, dzięki regularnej i bieżącej wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy ekspertami, szkoleniom, oraz wypracowaniu sprawnych schematów i dobrych praktyk związanych z wdrażaniem JEREMIE i JESSICA.


Prezentacje ze spotkania są dostępne on-line poniżej. Wszystkie instytucje zarządzające i wdrażające zainteresowane uczestnictwem w Europejskiej Sieci Instrumentów Finansowych są proszone o kontakt z Biurem Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego.  Zdjęcia

Prezentacja Leszek Wojtasiak

Prezentacja Izabela Gorczyca

Prezentacja Agata Matusiak

Prezentacja Joana Valente

Autor: BIWW