Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

aerdsc_0793.jpgRankiem 27 stycznia Biuro Informacyjne Wielkopolski w Brukseli gościło seminarium nt. Partnerstwa Wschodniego współorganizowane wraz ze Zgromadzeniem Regionów Europy (AER) w ramach cyklu „Śniadanie AER”. Wielkopolska jest członkiem tej największej sieci regionów od 2001 roku. W ostatnim czasie nasza współpraca w Brukseli uległa intensyfikacji wraz ze wzrostem zaangażowania naszego regionu w wydarzenia na forum europejskim. Jedną z ciekawych inicjatyw Zgromadzenia, skierowaną do brukselskich biur regionów członkowskich jest organizacja porannych seminariów informacyjnych, które odbywają się raz w miesiącu.

Kalendarz kolejnych imprez tego cyklu oraz więcej szczegółów można odnaleźć na stronie AER:

http://www.aer.eu/main-issues/communicating-europe/brussels-breakfast-briefing.html

Wielkopolska interesuje się inicjatywą Komisji Europejskiej dotyczącą Partnerstwa Wschodniego, czyli rozwijania współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE z dwóch względów. Po pierwsze, propozycja wzrostu zaangażowania Europy w tym regionie daje naszemu województwu większe możliwości realizacji wspólnych projektów z naszymi partnerami na Ukrainie czy w Gruzji. Jak poinformował na porannym spotkaniu przedstawiciel Komisji Europejskiej, pan Robert Sołtyk reprezentujący Dyrekcję Generalną ds. Stosunków Zewnętrznych, dla regionów europejskich szczególnie ważne będą elementy Partnerstwa związane z przekazywaniem ich doświadczeń w realizacji polityki spójności. Te elementy zawarte są w części dotyczącej rozbudowy stosunków bilateralnych pomiędzy UE a krajami sąsiadującymi, w ramach tematu „wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego”. Jak czytamy w Komunikacie KE, jednym ze sposobów realizacji tego ambitnego zadania, będzie „przy dodatkowym finansowaniu, współpraca z krajami partnerskimi w ramach pilotażowych programów rozwoju regionalnego koncentrujących się na lokalnych potrzebach w zakresie infrastruktury, kapitału ludzkiego oraz małych i średnich przedsiębiorstw, wzorowanych na polityce spójności UE.”

Do roku 2013 Komisja planuje przeznaczyć na cały pakiet działań związanych z wdrażaniem tej inicjatywy budżet o wartości ok. 600 milionów EUR. Oznacza to jednak, że do puli środków przeznaczonych na wsparcie krajów wschodnich w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa dołożono 350 milionów EUR. Jak podkreślał przedstawiciel KE, polityka sąsiedztwa jest tania i „kosztuje obywatela UE tyle co filiżanka kawy”. Nie absorbuje budżetu unijnego jak polityka spójności czy wspólna polityka rolna. To cenna informacja dla europejskich podatników szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego.

Partnerstwo Wschodnie ma stać się inicjatywą w pełni „operacyjną” już w 2010 roku. Komisja planuje by od 2010 roku ruszyły pierwsze programy operacyjne realizujące tę zmodyfikowaną ofertę. Tekst Komunikatu ws. Partnerstwa Wschodniego, także w polskiej wersji językowej, można znaleźć na stronach KE:

http://ec.europa.eu/external_relations/eastern/index_en.htm

Pełną prezentację pt. „Partnerstwo Wschodnie” w oryginalnej, angielskiej wersji językowej, przedstawioną przez pana Roberta Sołtyka podczas seminarium można pobrać tutaj.

Drugim powodem, dla którego Wielkopolska jest szczególnie zainteresowana inicjatywą Partnerstwa Wschodniego, jak powiedziała dyrektor BIWW Monika Kapturska w swojej prezentacji nt. projektu Regio-Tamar, jest przekonanie, że „Polacy mimo zbliżającej się piątej rocznicy wstąpienia naszego kraju do UE, doskonale pamiętają jak olbrzymie wsparcie otrzymali od krajów Europy Zachodniej w procesie transformacji polityczno-gospodarczej
w latach dziewięćdziesiątych. Tym doświadczeniem chcielibyśmy podzielić się z naszymi przyjaciółmi z Europy Wschodniej i z krajów Południowego Kaukazu.” M. Kapturska opowiedziała o szczegółach ubiegłorocznej współpracy Wielkopolski z partnerami ze stołecznego Tbilisi i regionu Mtskheta Mtianeti, którą współfinansował polski MSZ. Wielkopolanom udało się zainteresować Gruzinów ofertą skierowaną przez UE w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, o czym wymownie świadczą bezpośrednie rezultaty projektu: przystąpienie Tbilisi do sieci AER, a także ustanowienie w strukturach magistratu jednostki zajmującej się projektami europejskimi. Prezentację nt. projektu Regio-Tamar można pobrać tutaj

Więcej o projekcie współpracy Wielkopolski i regionów gruzińskich na stronach BIWW
w artykule pt. „Wielkopolscy eksperci szkolą samorządy gruzińskie w zakresie pozyskiwania funduszy z UE”

http://www.wielkopolska.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=759&Itemid=21

Obejrzyj także galerię zdjęć z seminarium AER-u w gościnnych progach Wielkopolski przy Avenue de l’Yser 19 w Brukseli. Galeria