Serią spotkań w instytucjach europejskich i międzynarodową konferencją w Komitecie Regionów, zakończył się projekt "Regio-Tamar, samorząd ponad podziałami", realizowany przez Wielkopolskę na rzecz samorządów gruzińskich w ramach Programu polskiej pomocy zagranicznej 2008. Marszałek Marek Woźniak, będący jednocześnie członkiem Ko
mitetu Regionów, zaprosił władze Tbilisi i innych samorządów gruzińskich, a także przedstawicieli Parlamentu Gruzji do przedstawienia po raz pierwszy swoich potrzeb i oczekiwań na forum instytucji europejskich. Celem wizyty w Brukseli, która odbyła się w dniach 1-3 grudnia, było także umożliwienie partnerom gruzińskim zdobycia wiedzy nt. korzystania z funduszy UE w ramach tzw. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.* Pobyt Gruzinów w Brukseli zaplanowano w tych dniach w związku z zapowiadanym ogłoszeniem przez Komisję Europejską Komunikatu ws. Partnerstwa Wschodniego.
Jego program bogaty był w wydarzenia. Gruzińscy partnerzy, wśród nich Mer Tbilisi Giorgi Ugulava, Wicemer Mamuka Akhvlediani, Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego, Samorządu i Regionów Górzystych Parlamentu Gruzji Vano Khukhunaishvili oraz Mer miasta Rustavi Mamuka Chikovani odbyli m.in. spotkania z dyrektorami generalnymi DG Relex i DG AidCo Komisji Europejskiej. Gruzini zapoznali się również z funkcjonowaniem przedstawicielstw regionów w Brukseli na przykładzie Biura Wielkopolski oraz odbyli spotkanie w siedzibie Zgromadzenia Regionów Europy - sieci współpracy międzyregionalnej, której wkrótce zostaną członkiem.
Ważnym punktem wizyty było trójstronne spotkanie z Luc'iem Van den Brande,

Na koniec wizyty 15-osobowa delegacja gruzińska wraz z wielkopolskimi partnerami wzięła udział w ogłoszeniu Komunikatu nt. Partnerstwa Wschodniego przez Komisję Europejską. Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso oraz Komisarz ds. Stosunków Zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner, w trakcie blisko godzinnej konferencji prasowej, przedstawili propozycje zwiększenia zaangażowania politycznego UE w stosunku do wschodnich sąsiadów Unii, wzmocnienia współpracy gospodarczej i ułatwienia przepływu ludności. Więcej nt. Komunikatu Komisji.
*Europejska Polityka Sąsiedztwa (ang. European Neighbourhood Policy, ENP) to polityka Unii Europejskiej wobec krajów z nią sąsiadujących. Wśród beneficjentów, czyli krajów uprawnionych do korzystania z pomocy początkowo znajdowały się następujące państwa: Algieria, Białoruś, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Mołdawia, Palestyna, Syria, Tunezja, Ukraina. W 2004 r. podjęto decyzję o objęciu EPS także krajów regionu Południowego Kaukazu, sąsiadujących z Turcją: Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. EPS obejmuje też Strategiczne Partnerstwo z Rosją. Europejska Polityka Sąsiedztwa ma zaoferować środki, prowadzące do pogłębienia relacji krajów partnerskich z Państwami Członkowskimi. Unia Europejska chce umożliwić krajom sąsiadującym uczestnictwo w różnorodnych działaniach, poprzez zwiększanie współpracy politycznej - także w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki i kultury. Unia chce przygotować kraje sąsiadujące do większego uczestnictwa w Europejskim Rynku Wewnętrznym. Kraje partnerskie mają także szansę stopniowego uczestniczenia w różnych projektach finansowanych z wybranych programów europejskich, które dotychczas nie były dla nich dostępne.
Autor: BIWW
Zdjęcia: BIWW, CoR