Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
pj_banner_en.gifPo raz pierwszy w historii, Parlament Europejski zdecydował się przyznać Nagrodę Dziennikarską dla przedstawicieli mediów, których praca w widoczny sposób promuje ideę integracji, informuje o Unii Europejskiej, a zwłaszcza przyczynia się do większego zrozumienia tych procesów. Zwycięskimi, okazali się dziennikarze z Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec, Austrii i Rumunii. Nagroda została wręczona 17 października przez Hansa- Gerta Pötteringa podczas Ceremonii w PE w Brukseli, w czterech kategoriach: prasa, TV, Internet i radio. Zwycięzca każdej kategorii otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro. W przypadku miejsc ex-equo, nagroda zostanie podzielona. Nagroda Dziennikarska Parlamentu Europejskiego została wręczona po raz pierwszy. Celem zorganizowania tego konkursu jest praktyczna realizacja polityki UE, która ma na celu usprawnienie i zwiększenie komunikacji pomiędzy instytucjami unijnymi a obywatelami Europy.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Prasa (dwóch zwycięzców exequo):
Kirsten WÖRNLE (GEOWissen, Niemcy), za reportaż "W wieży Babel nowych czasów" o pracy tłumaczy w Parlamencie Europejskim, oraz Wolfgang BÖHM (Die Presse, Austria), za artykuł "Pomiędzy Schengen, strachem a wolnością", poświęconym wejściu nowych krajów członkowskich do strefy Schengen.

Internet:
Pete PAKARINEN (Verkkouutiset, Finlandia), za artykuł "Tysiąc dolarów za niebezpieczna morską podróż. Europa wobec fali imigracji" przedstawiający problem nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej.

TV (dwóch zwycięzców exequo):
Shirin WHEELER (BBC, Wielka Brytania), za cotygodniowy program poświęcony polityce UE" "Rekord: Europa", oraz Lars FELDBALLE PETERSEN (TV2, Dania), za telewizyjny reportaż "Bitwa przeciwko chemikaliom" poświęcony regulacjom unijnym na temat chemikaliów (REACH) oraz pracy lobbystów w tej dziedzinie.

Radio:
Mircea Radu LIPOVAN i Andreea MANZAT (Radio Iaºi, Rumunia), za program radiowy "Zaskoczenie" o przygotowaniach i konsekwencjach wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).

Po wręczeniu nagród, dziennikarze podkreślali jak ważne w ich pracy są takie wyróżnienia, które upewniają, że to co robią jest ważne i zauważalne.
Po oficjalnej części odbyła się dyskusja panelowa "Rola mediów w dostarczaniu lepszych informacji dla obywateli na temat UE, zwłaszcza Parlamentu Europejskiego". Wszyscy zwycięzcy z krajów członkowskich, dziennikarze akredytowani w Brukseli a także młodzi dziennikarze uczestniczący w Europejskich Dniach Mediów Młodzieżowych, wzięli udział w ceremonii oraz debacie. O godzinie 12.30 odbyła się konferencja prasowa z udziałem zwycięzców z czterech kategorii.

Parlament Europejski stoi po stronie wolności mediów
Wręczając nagrody dziennikarzom przewodniczący PE Hans- Gert Pöttering powiedział, że "Parlament Europejski zawsze będzie walczył o swobodę i wolność mediów." Nawiązał do faktu, że jedna z sal prasowych, PE nosi imię Anny Politkowskiej, rosyjskiej dziennikarki zamordowanej w 2006 roku. Podkreślił, że dziennikarze mają niezwykłe znaczenie dla pracy PE, "bo pośredniczą w komunikacji z obywatelami, na czym Parlamentowi zależy najbardziej " dodając, że "krytyczne spojrzenie" dziennikarskie jest potrzebne UE.
PE zdecydował się, aby nagrodzić dziennikarzy, których praca w bezpośredni sposób przyczynia się do informowania zarówno o instytucjach unijnych, jak i pracy tych instytucji, oraz promowania tego, co dzieje się w UE. Ważnym aspektem przy wyborze zwycięzców był także fakt przybliżania obywatelom w przystępny sposób procesów, które zachodzą na poziomie Unii Europejskiej. Główne kryteria, którymi kierowało się jury złożone z trzech członków PE oraz dziennikarzy akredytowanych w Brukseli, to: "jakość dziennikarska, związek z tematyką europejską, wkład w lepsze zrozumienie UE oraz wyjaśnienie najważniejszych tematów europejskich".

Krajowi laureaci nagrody w Polsce

Założeniem konkursu było wyłonienie w pierwszej kolejności zwycięzców we wszystkich krajach członkowskich, w czterech wymienionych kategoriach. Zostało zgłoszonych 70 zwycięzców na poziomie narodowym, z 27 krajów. Zwycięzcy krajowi, to dziennikarze lub grupy dziennikarzy, którzy aktywnie promowali procesy zachodzące w Unii oraz przybliżali tematykę UE obywatelom, w przystępny i zrozumiały sposób. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu musiały być opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 1 Maja 2007 roku a 30 Kwietnia 2008 roku.
Polskie jury, w skład którego weszli: dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW prof. Janusz Adamowski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Jerzy Domański, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Bolesław Karcz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska i redaktor naczelny miesięcznika Press Andrzej Skworz, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach- prasowej, radiowej i internetowej.

Jacek Pawlicki z Gazety Wyborczej okazał się najlepszy w kategorii "prasa",  za cykl artykułów o Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę zwłaszcza na dwa: "Analiza Unii Europejskiej na Nowy Rok" i "Polski problem w Europie". Jury podkreśliło, że dziennikarz ma niezwykłe zasługi w wyjaśnianiu skomplikowanych procesów unijnych, w ten sposób przyczynia się do lepszego zrozumienia zarówno instytucji unijnych jak i polityki UE.

Najlepszym polskim programem radiowym jury jednogłośnie wybrało audycję "Brukselka", którego autorem jest Przemysław Naze, z Polskiego Radia Łódź.

Serwis o Unii Europejskiej, EuroPAP został wybrany jako najlepsza strona internetowa. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że EuroPAP jest źródłem bogatych i usystematyzowanych, informacji o Unii Europejskiej oraz prezentuje aktualne wydarzenia z Europy. Nominowany został cały zespół, którym kieruje Barbara Bodalska.

Jury nie nominowało żadnej pracy w kategorii programów telewizyjnych.

W całej Unii Europejskiej do konkursu zgłoszono ponad 250 prac. Z Polski napłynęło 17 zgłoszeń. Ostatecznie do konkursu na poziomie europejskim zostało wyłonionych 70 zwycięzców z 27 krajów  Więcej o konkursie na stronie PE

Źródło: PE