Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

buzek.jpgSeminarium w siedzibie Wielkopolski, podczas Open Days 2008, przygotowane wspólnie z 9 partnerami: Dolną Saksonią, Emilią-Romanią, Północnymi i Wschodnimi Prowincjami Holenderskimi, Pilznem, Dolnym Śląskiem, Nawarrą, Yorkshire and Humber oraz East Midlands zgromadziło 150 uczestników z całej Europy!  Zostało  przez nich ocenione jako wielki sukces promocyjny naszego regionu w kontekście zbliżającej się Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu COP14.


Seminarium, które odbyło się w środę, 8 października, nosiło nazwę: "Regiony jako katalizatory zmian: międzynarodowa odpowiedź regionów na zmiany klimatyczne". Jednym z jego głównych celów było zwrócenie uwagi na grudniową konferencję klimatyczną COP 14. Zaproszenie Wielkopolski, wystosowane w imieniu partnerskich regionów współdziałających z nami podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, przyjął Prof. Jerzy Buzek, Premier Rządu RP w latach 1997-2001, członek Europarlamentu, a przede wszystkim wybitny ekspert w dziedzinie energii i zmian klimatycznych.

sala.jpgPremier podzielił się z gośćmi najświeższymi wiadomościami o stanie procedury legislacyjnej jednego z najbardziej kontrowersyjnych i budzących emocje pakietów ustaw tzw. Pakietu ws. Energii i Zmian Klimatu, którego celem jest redukcja zużycia energii i emisji CO2. Wczoraj właśnie odbywało się pierwsze czytanie propozycji legislacyjnych w Parlamencie Europejskim. Goście seminarium wysłuchali najbardziej aktualnych refleksji Premiera, który dosłownie zaraz po swym wystąpieniu  pośpieszył na salę obrad, by zająć stanowisko na mównicy Parlamentu Europejskiego. W siedzibie Wielkopolski Premier Jerzy Buzek powiedział, że jest głęboko przekonany o słuszności planowanych redukcji. Podkreślił jednak, iż szczególnie w dobie poważnego kryzysu na rynkach finansowych, należy zwrócić uwagę na potencjalne aspekty ekonomiczne tych ustaw. Premier przestrzegał, iż wielu emitentów może przenieść lokalizację swych fabryk na Ukrainę i do Rosji, uciekając przed restrykcyjnymi przepisami w Europie. Wskazał na liczne możliwości technologiczne sprzyjające ekologii, będące owocem współpracy na forum europejskim: np. biopaliwa drugiej a nawet trzeciej generacji.

Seminarium w dalszej części przebiegało w formie panelu dyskusyjnego zaproszonych ekspertów:

panel_ekspertw.jpg przedstawiciela ONZ  Jaco Taveniera, szefa wydziału DG Relex Andreasa Herdiny, przedstawicielki WWF w Brukseli Palomy Agrasot, koordynatora zespołu negocjacyjnego w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej "Środowisko" Stefana Agne oraz regionalnego eksperta z Agencji Rozwoju Yorkshire Forward Stephena Browna. Dyskusję poprowadził Eddy Hartog, do niedawna kierujący wydziałem tematycznej koordynacji polityki strukturalnej, obecnie rozpoczynający obowiązki w DG Mare.

Goście, pod kierunkiem E.Hartoga, zastanawiali się czy kraje rozwijające się, objęte instrumentem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa mogą być partnerami w dziedzinie przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatycznych dla Europy. Andreas Herdina podkreślił, iż głównym celem tej polityki jest w pierwszym rzędzie zbudowanie odpowiednich zdolności instytucjonalnych w krajach rozwijających się, dlatego oczekiwania związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym mogą być na tym etapie zbyt wygórowane. P.Agrasot podzieliła to zdanie, podając przykład Ukrainy, która mimo obiecujących deklaracji „na papierze”, nie wdraża ich w satysfakcjonujący sposób. S. Brown natomiast pochwalił się dobrą współpracą swego regionu z odpowiednikami w Indiach i Chinach, a więc dał sygnał, iż praktyczna współpraca regionów jest możliwa.

pozna-bali-kopenhaga.jpgPodczas warsztatu odbył się wernisaż wystawy, przygotowanej przez Biuro Wielkopolski we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania pn. „Bali – Poznań – Kopenhaga. Czy Unia Europejska utoruje drogę do nowego porozumienia ws. zmian klimatycznych?”. 

Więcej zdjęć z seminarium i wystawy w Galerii BIWW