Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ashton_i_barroso.jpgPrzewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso powitał dziś Catherine Ashton, która w miniony piątek nominowana została na stanowisko unijnego komisarza ds. handlu. Ma ona zastąpić Petera Mandelsona, który wcześniej tego samego dnia podał się do dymisji.  Ashton pełniła do tej pory funkcję przewodniczącej brytyjskiej Izby Lordów.  Jej  działalność jako komisarza ds. handlu nie potrwa jednak długo, ponieważ mandat obecnej komisji upływa w październiku 2009.

Dymisja Mandelsona wywołała w Brukseli spore zaskoczenie. Polityk opuścił komisję, by powrócić do brytyjskiego rządu jako minister handlu.Zanim Ashton obejmie swoje nowe stanowisko, będzie musiała wystąpić  przed komisją handlu w Parlamencie Europejskim.

Barroso stwierdził w opublikowanym komunikacie, że jest bardzo zadowolony z nowej komisarz. To właśnie jej komisja zawdzięcza przyjęcie Traktatu Lizbońskiego przez Izbę Wyższą brytyjskiego parlamentu.

Rzecznik przewodniczącego komisji Johannes Laitenberger stwierdził podczas konferencji prasowej, że Ashton dysponuje gruntowną wiedzą w kwestiach gospodarczych i prawnych, i miała już okazję zajmować się problematyką gospodarczą.

W rzeczywistości jednak doświadczenie zawodowe Ashton dotyczy bardziej dziedzin szkolnictwa i pracy niż kwestii handlu. Była wcześniej sekretarzem parlamentarnym w Ministerstwie Szkolnictwa i Kształcenia Zawodowego, w Ministerstwie Konstytucji i w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kadencja Mandelsona jako komisarza ds. handlu stała pod znakiem fiaska ogólnoświatowych rokowań handlowych w tzw. Rundzie Doha, której celem jest otwarcie nowych rynków dla krajów rozwijających się.

W Brukseli nie brakuje jednak osób, których nie smuci pożegnanie z Mandelsonem. Jak stwierdził szef biura Oxfam w Brukseli Luis Morago, byłemu komisarzowi niestety nie udało się sprawić, by UE w jej stosunkach handlowych z byłymi koloniami przedkładała aspekty rozwojowe nad własnym interesem.

Źródło: EurActiv