Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
d.hubner2008.jpgKomisja Europejska, podczas dzisiejszego, uroczystego otwarcia Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Open Days 2008 w Brukseli, ogłosiła przyjęcie  Zielonej Księgi ws. Spójności Terytorialnej. Dała tym samym sygnał do rozpoczęcia szerokich konsultacji z władzami lokalnymi i regionalnymi, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi itp., w celu osiągnięcia lepszego zrozumienia zagadnień i problemów związanych ze spójnością terytorialną i jej skutkami dla przyszłości polityki regionalnej UE. Konsultacje potrwają od dziś, czyli 06.10.2008 do 28.02.2009.

Komisarz ds. Polityki Regionalnej UE Danuta Huebner zachęca władze lokalne i partnerów społecznych do włączenia się w konsultacje:

"U podstaw Zielonej Księgi leży przekonanie, że różnorodność terytorialna UE to kluczowy atut, który może się przyczynić do zrównoważonego rozwoju całej Unii. Aby uczynić z tej różnorodności naszą mocną stronę, musimy skupić się na nowych wątkach dotyczących spójności terytorialnej, nowych typach relacji łączących terytoria unijne na różnych poziomach administracyjnych oraz na nowych formach współpracy, koordynacji i partnerstwa. To są główne tematy do dyskusji.

Postrzeganie spójności przez pryzmat terytorialny wymaga poświęcenia uwagi takim kwestiom jak zrównoważony rozwój i dostęp do usług. Musimy przy tym pamiętać, że wiele problemów wykracza poza granice administracyjne i wymaga skoordynowanej reakcji ze strony kilku regionów lub państw, podczas gdy inne z nich można rozwiązać na poziomie lokalnym czy sąsiedzkim. Korzystając z doświadczenia europejskiej współpracy terytorialnej powinniśmy też szukać możliwości dalszej poprawy współpracy pomiędzy regionami unijnymi oraz regionami sąsiadującymi ze Wspólnotą.

Zintegrowane i oparte na lokalnych czynnikach wzrostu podejście, które promuje polityka spójności pozwala na podejmowanie złożonych i osadzonych w lokalnych realiach zagadnień, takich właśnie jak rozwój regionalny. Niemniej jednak w celu jak najlepszego wykorzystania efektu synergii konieczna jest też lepsza koordynacja tych działań z politykami sektorowymi. Spójność terytorialna kładzie również nacisk na wartość dodaną partnerstw lokalnych, które gwarantują opracowanie i wdrożenie strategii w oparciu o miejscową wiedzę i umiejętności.

Jestem przekonana, że efektem debaty na temat spójności terytorialnej będą lepsze strategie rozwojowe, które przyczynią się do konkurencyjności naszych regionów, dobrobytu obywateli i jakości środowiska. Liczę na Państwa udział w debacie."

Jeśli chcesz zapoznać się z Zieloną Księgą ws. Spójności Terytorialnej oraz włączyć do konsultacji, zapraszamy na stronę Komisji Europejskiej

 

Autor :BIWW

Zdjęcie: KE