„Technologie informacyjno-komunikacyjne są siłą napędową innowacji i rozwoju w gospodarce światowej. Dlatego Europa musi przyciągać inwestycje w badania naukowe i rozwój tych technologii, a także najlepszych naukowców i pomysły. Stoją przed nami również wyzwania w dziedzinie energii, zdrowia i starzejącego się społeczeństwa, którym można sprostać jedynie przy zastosowaniu rozwiązań w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych” – stwierdziła Viviane Reding, komisarz Unii Europejskiej do spraw społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Rozpoczęte konsultacje są pierwszym krokiem do opracowania zintegrowanej strategii badań naukowych i innowacji w sektorze ICT, którą przedstawię na początku przyszłego roku.” Konsultacje są częścią odpowiedzi Komisji Europejskiej na przedstawione ostatnio sprawozdanie grupy ekspertów, której przewodniczył były premier Finlandii Esko Aho (MEMO/08/430), w którym wskazano szereg najpoważniejszych niedociągnięć w zakresie badań naukowych i innowacji w dziedzinie ICT w Europie. Złe wyniki Europa odnosi zwłaszcza pod względem poziomu i intensywności inwestycji w badania i innowacje: w rozwiniętych gospodarkach na świecie 33 proc. badań i innowacji przypada na technologie informacyjno-komunikacyjne – w Europie stanowią one jednak niecałe 25 proc., głównie dlatego, że są bardzo rozdrobnione. Ponadto UE stanowi 32 proc. światowego rynku ICT, ale europejskie przedsiębiorstwa opanowały jedynie 22 proc. rynku światowego.
Komisja Europejska ma zamiar podjąć te wyzwania, dokonując przeglądu „bez tematów tabu” swojej strategii badań naukowych i innowacji w dziedzinie ICT. Trzy najważniejsze aspekty rozpoczętych konsultacji dotyczą następujących pytań:
1. Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed badaniami naukowymi i innowacjami w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych? W miarę postępowania rewolucji w zakresie ICT, jakie badania i innowacje mają dla Europy priorytetowe znaczenie?
2. W jaki sposób i w jakich obszarach Europa powinna być liderem? Europejskie przedsiębiorstwa są światowymi liderami przemysłowymi i technologicznymi w takich kluczowych obszarach, jak telekomunikacja i systemy wbudowane. W jaki sposób można wzmocnić silną pozycję w tych obszarach i w jakich nowych obszarach należy starać się zdobyć wiodącą pozycję?
3. Jakie znaczenie ma polityka dla zapewnienia Europie wiodącej roli w zakresie innowacji w dziedzinie ICT? W jaki sposób można dokonać konsolidacji polityki w zakresie badań naukowych, tak aby stworzyć europejski rynek innowacji w dziedzinie ICT? W jaki sposób można dostosować uzupełniające obszary polityki, takie jak system normalizacyjny, przyznawanie licencji i własność intelektualna, tak aby wspierały one szybką komercjalizację wyników badań?
Przeczytaj dokument Komisji Europejskiej dotyczący konsultacji publicznych
Źródło: Komisja Europejska