Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Hasło „Dzieci mają prawo do specjalnej ochrony” to tytuł konkursu ogłoszonego 31 lipca 2008 r. przez Jacques’a Barrota, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za politykę sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. Europejskie dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat mogą nadsyłać plakaty, których tematem będzie prawo dzieci w Unii Europejskiej do ochrony i opieki. W zamierzeniu pomysłodawców konkurs ma przybliżyć najmłodszym obywatelom Europy wiedzę na temat przysługującego im prawa do ochrony, dzięki której będą oni mogli skuteczniej tego prawa bronić. „Zagwarantowanie praw dziecka, a w szczególności prawa do ochrony przysługującego wszystkim dzieciom i młodzieży będącym obywatelami lub mieszkańcami UE, oraz propagowanie wiedzy na temat tych praw to wspólne cele Unii i jej państw członkowskich”, podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot

, po czym dodał: „Możliwość powiedzenia „MAM PRAWO DO OCHRONY!” i pewność, iż zostanie się dosłyszanym, stanowi dla młodych ludzi ucieleśnienie jednej z podstawowych wartości europejskich. Dlatego właśnie dziś pragnę poprzez konkurs zachęcić młodzież do grupowej pracy twórczej wokół kwestii przysługującego im prawa do ochrony. Chcielibyśmy, aby dzięki temu młodzi ludzie lepiej to prawo poznali i byli w stanie skuteczniej się na nie powoływać”.

Zadaniem młodych uczestników konkursu będzie przygotowanie plakatu ilustrującego ich prawo do ochrony w Unii Europejskiej. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe (10–14 lat i 15–18 lat) i będą musieli stworzyć zespoły złożone przynajmniej z czterech osób.

Najpierw nastąpi wyłonienie najlepszych prac na szczeblu krajowym – trzy najlepsze zespoły z każdej grupy wiekowej zostaną zaproszone na ceremonię rozdania nagród, która zostanie zorganizowana we wszystkich państwach członkowskich 20 listopada, tj. w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.

Następnie prace, które zdobędą pierwsze miejsca w poszczególnych krajach, zostaną poddane ponownej ocenie na szczeblu europejskim. Trzy najlepsze zespoły z każdej grupy wiekowej zostaną zaproszone w dniach 7–9 grudnia do Brukseli na zwiedzanie miasta i instytucji europejskich oraz na ceremonię rozdania nagród, którą poprowadzi wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot.

Najlepsze plakaty zostaną zaprezentowane na stronach internetowych przedstawicielstw Komisji w państwach członkowskich UE oraz na portalu Europa. Mogą one również zostać wykorzystane w przyszłych kampaniach dotyczących obrony praw dziecka, w tym prawa do specjalnej ochrony.

Idea konkursu wpisuje się w politykę Komisji na rzecz obrony przysługujących praw oraz potwierdza chęć uwzględnienia tej zasady we wszystkich obszarach polityki wewnętrznej i zewnętrznej.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.eurojeune.eu, skąd można wejść na stronę konkursu.

Obecnie ogłoszony konkurs stanowi nawiązane do dwóch poprzednich edycji: w 2006 r. tematem konkursu było ogólne uznanie praw dziecka, a w 2007 r. walka przeciw dyskryminacji. Hasła „POKAŻCIE WASZE PRAWA!" oraz „RAZEM PRZECIW DYSKRYMINACJI!” zainspirowały w 2006 r. ponad 2000 zespołów z całej Unii Europejskiej do przygotowania plakatów na temat praw dziecka, a w 2007 r. ponad 6000 zespołów – plakatów przeciwko dyskryminacji. Najlepsze prace dostępne na stronie http://ec.europa.eu/commission_barroso/barrot/children/default_fr.htm mogą również zostać wykorzystane w przyszłych kampaniach UE.

 

Źródło: Komisja Europejska