Europejski Parlament Przedsiębiorstw organizowany jest z okazji 50-lecia Eurochambres - Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlowych, a współorganizatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia w Polsce jest właśnie Krajowa Izba Gospodarcza.
„Przedsiębiorcy w roli eurodeputowanych to świetny pomysł. Mam nadzieję, że kontakty nawiązane podczas tegorocznej sesji będą miały trwały charakter, a grono przedsiębiorców uczestniczących w wydarzeniu traktowane będzie jako partner do prowadzenia konsultacji i przygotowywania propozycji rozwiązań. Nie tylko dla całej gospodarki europejskiej, ale również dla krajów pozostających jeszcze poza Unią” – uważa Andrzej Arendarski, prezes KIG i wiceprezes Eurochambres.
Brukselskie obrady mają być dla środowiska unijnych przedsiębiorców okazją nie tylko do spotkania, ale także do rozmów z osobistościami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Jednak głównym celem uroczystej sesji jest umożliwienie przedsiębiorcom wyrażenia opinii, ponieważ dotychczas – jak oceniają - ich głos nieczęsto liczy się w procesie stanowienia unijnego prawa, jakie obowiązujące firmy w krajach członkowskich UE.
W efekcie – zapowiada KIG - ma powstać rzetelny obraz skutków działań legislacyjnych Unii Europejskiej dla aktywności przedsiębiorców. Przedsiębiorcy mają także ocenić, na ile istniejące przepisy Wspólnoty odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom środowisk biznesu.
W czasie inauguracyjnej sesji, przedsiębiorcy w roli europarlamentarzystów będą dyskutować, a potem głosować, problemy, z którymi na co dzień borykają się europejskie firmy, a których nie rozwiązały unijne instytucje. Głosowania mają się zakończyć przyjęciem uchwał, które zostaną złożone francuskiej prezydencji UE.
Przewiduje się, że przedsiębiorcy-europosłowie zajmą się m.in.: problemami rynku wewnętrznego oraz kwestiami związanych z usuwaniem barier w dostępie do rynków nie tylko na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego ale i na całym świecie; wyzwaniami związanym z energią, ochroną środowiska oraz zawieraniem i realizacją stosownych porozumień międzynarodowych, a także rozwojem unijnej przedsiębiorczości, identyfikowaniem i usuwaniem barier w działalności małych średnich przedsiębiorstw oraz sposobów ograniczania i eliminowania luki pomiędzy potrzebami i dostępem do kwalifikowanej siły roboczej.
Europarlament przedsiębiorców ma się po raz pierwszy zebrać 14 października w Brukseli, jednak organizatorzy spotkania i ich partnerzy po stronie Unii Europejskiej - czyli Parlament Europejski, Komisja Europejska i poszczególne Dyrekcje Generalne KE - chcą, żeby podobne spotkania odbywały się cyklicznie – co dwa lata.
Źródło: EurActiv