Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
W pierwszym tygodniu rejestracji online do Open Days 2008 – Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, chęć udziału w imprezie zgłosiło prawie tysiąc uczestników. Zarejestrowali oni 4500 wniosków o udział w 143 specjalistycznych seminariach, które odbędą się w Brukseli w dniach 6–9 października br. Przemówienie inauguracyjne wygłosi premier Francji.

Liczba zgłoszeń i wniosków o rezerwację miejsc jest prawie o 25% wyższa niż na tym samym etapie w roku poprzednim. Organizatorzy są przygotowani do przyjęcia około 5 tys. delegatów i doradzają potencjalnym uczestnikom, by nie zwlekali zbyt długo z przesłaniem zgłoszenia. „Spodziewaliśmy się dużej fali zgłoszeń w momencie uruchomienia systemu rejestracji 9 lipca, ale zgłoszenia nadal nie przestały napływać”, powiedział rzecznik działu organizacji imprez Komitetu Regionów.
Udział w seminariach jest bezpłatny, a dostępnych jest ogółem 15 tys. miejsc. Na oficjalnej stronie internetowej – www.opendays.europa.eu – zamieszczono program oraz szczegółowe informacje na temat seminariów i warsztatów, nazwiska prelegentów, terminy i adresy, a także wyjaśniono krok po kroku zasady zgłaszania udziału.

Rekordowa liczba 216 regionów i miast z 32 krajów zgłosiła swój udział w charakterze partnerów szóstych dorocznych Open Days, organizowanych przez Komitet Regionów (KR) oraz Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej, przy wsparciu francuskiej prezydencji Unii oraz Parlamentu Europejskiego.

Premier Francji François Fillon, a także przewodniczący KR-u Luc Van den Brande oraz komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner zabiorą głos podczas uroczystej sesji otwierającej w budynku Charlemagne w dniu 6 października br. Spodziewany jest także udział przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barrosa. Podczas sesji zamykającej, która odbędzie się w dniu 9 października br. w siedzibie Parlamentu Europejskiego, przemówienia wygłoszą: przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering, francuski sekretarz stanu ds. europejskich Jean-Pierre Jouyet oraz pierwszy wiceprzewodniczący KR-u Michel Delebarre. Do udziału w sesji zaproszono także wiceprzewodniczącego Komisji Güntera Verheugena.

Open Days to impreza adresowana do polityków szczebla wspólnotowego oraz regionalnego, ekspertów i przedstawicieli sektora bankowości, biznesu i grup reprezentujących społeczeństwo obywatelskie. Podczas seminariów i warsztatów podzielą się oni pierwszymi doświadczeniami z wdrażania 345 programów z zakresu polityki spójności przewidzianych na lata 2007–2013, na które przeznaczono około 500 miliardów euro ze środków wspólnotowych i krajowych.

Seminaria i debaty zorganizowane w ramach Open Days będą poświęcone czterem tematom:

    * innowacyjne regiony: wspieranie badań, rozwoju technologicznego i innowacji;
    * rozwój zrównoważony: regiony wobec zmian klimatycznych;
    * współpraca i tworzenie sieci: wymiana najlepszych wzorców w dziedzinie rozwoju regionalnego;
    * spojrzenie perspektywiczne: przyszła europejska polityka spójności.

Wśród organizacji reprezentowanych w ramach kawiarenki inwestorów Open Days – miejsca prezentacji i spotkań w siedzibie Komitetu Regionów (rue Belliard 101) – znajdą się: Europejski Bank Inwestycyjny, BusinessEurope, Eurochambres, Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME), Europejskie Stowarzyszenie Agencji Rozwoju Regionalnego i sieć Enterprise Europe Network, jak również liczne międzynarodowe przedsiębiorstwa, w tym: Siemens, General Electric, Philips, Cisco, Ernst&Young, Veolia, Michelin, Dexia, HP i członkowie Stowarzyszenia na rzecz Promocji Paliw Syntetycznych w Europie (Bosch, Renault, Volkswagen, Daimler, Shell, Sasol Chevron).

Oprócz wydarzeń planowanych w Brukseli, w październiku w ramach Open Days odbędzie się 235 lokalnych imprez w 32 krajach pod hasłem „Europa w moim regionie”. Wśród partnerów Open Days reprezentowanych jest 26 państw członkowskich UE, a oprócz nich także Turcja, Chorwacja, Norwegia, Szwajcaria i – po raz pierwszy – Bośnia i Hercegowina oraz Islandia. Najwięcej regionów i miast zarejestrowanych w charakterze partnerów zgłosiła Francja (22), następnie Włochy i Hiszpania (19), Wielka Brytania (18) oraz Polska (17). Ponadto w imprezie mają wziąć udział przedstawiciele innych krajów, w tym Chin, Rosji, Brazylii oraz Serbii, a także organizacje międzynarodowe.

Zasady rejestracji udziału w Open Days

Należy wejść na stronę www.opendays.europa.eu.

Wszystkie seminaria i warsztaty opatrzone są kodem składającym się z daty, litery oznaczającej jeden z czterech tematów przewodnich oraz numeru. Na przykład kod seminarium „08A02” oznacza środę, 8 października, temat „A” programu (Innowacyjne regiony: wpieranie badań, rozwoju technologicznego i innowacji) i jest to 2. seminarium (spośród wszystkich seminariów poświęconych temu zagadnieniu).

Podana powyżej strona internetowa zawiera wyszukiwarkę pozwalającą na znalezienie seminarium lub warsztatu na określony temat. Wyszukiwanie odbywa się według słowa kluczowego, tematu, nazwiska prelegenta, kodu lub daty. Po wyszukaniu odpowiedniego seminarium należy je zaznaczyć, klikając we właściwe pole. Następnie należy podać dane osobowe uczestnika (imię i nazwisko, nazwę organizacji, adres e-mail itd.). Zgłoszenie do udziału w warsztatach jest przesyłane automatycznie do organizatorów wybranego wydarzenia. Jedynie w sesji otwierającej i zamykającej oraz w oficjalnym bankiecie mogą wziąć udział wyłącznie zaproszeni goście. Zgłoszenia grupowe do udziału w seminariach nie będą przyjmowane.

Po otrzymaniu zgłoszenia z systemu rejestracji elektronicznej zostanie automatycznie wysłana wiadomość potwierdzająca przyjęcie zgłoszenia. Nie jest to jednak potwierdzenie uczestnictwa. W ciągu dwóch tygodni od dokonania zgłoszenia, w zależności od liczby wolnych miejsc, uczestnicy otrzymają pocztą elektroniczną wiadomość zawierającą potwierdzenie lub odmowę zarejestrowania zgłoszenia.


Autor: Komitet Regionów