Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Polacy należą do największych euroentuzjastów w Unii. Są także coraz bardziej zadowoleni z sytuacji w kraju i życiu prywatnym oraz oczekują ich dalszej poprawy – oto wnioski z najnowszego sondażu Eurobarometr.

Wyniki przeprowadzonego wiosną 2008 badania zaprezentowano 10 lipca 2008 roku w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dwie trzecie Polaków (65%) uważa, że członkostwo w UE jest „czymś dobrym”, a 77% ankietowanych jest zdania, że kraj skorzystał na członkostwie. Mimo większego udziału respondentów „obojętnych” wobec członkostwa, w obydwu tych kwestiach notowane w Polsce odsetki poparcia znacznie przewyższają unijną średnią, wynoszącą odpowiednio 52% i 54%.
 

Stosunek Polaków do Unii Europejskiej coraz bardziej się racjonalizuje i ja jestem z tego bardzo zadowolona, komentowała wyniki badań dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz z Collegium Civitas i Fundacji „Polska w Europie”. W swojej prezentacji zwróciła także uwagę na polskie badania opinii publicznej dotyczące korzyści z wejścia do UE. Zdaniem ich respondentów akcesja była niemal równie korzystna dla samej Polski, co Unii Europejskiej. Zaczynamy czuć się partnerami w Unii Europejskiej, nie jesteśmy lepsi ani gorsi. Po prostu umiemy współpracować, komentowała dr Skotnicka-Illasiewicz.

Unii Europejskiej ufa obecnie sześciu na dziesięciu respondentów (59% wobec 61% podczas poprzedniego badania). Jest to wskaźnik wyższy od średniej dla Europy, która wynosi 50%. Ponadto, prawie dwie trzecie ankietowanych (63%) uważa, że sprawy w Unii Europejskiej idą w dobrym kierunku. Średnia europejska wynosi w tym przypadku 42%. Ponad trzy czwarte Polaków (76%) optymistycznie myśli o przyszłości UE i w pozytywnym myśleniu na ten temat wyprzedzają nas jedynie Duńczycy (77%).

Optymizm społeczny Polaków widać przede wszystkim w niezmiennie wysokim poziomie zadowolenia z życia (75%) i bardzo znaczącej poprawie ocen sytuacji w kraju (55% wobec 31% w poprzedniej edycji badania). Ponadto, Polacy częściej niż wynosi średnia dla uczestników badania oczekiwali poprawy warunków życia i sytuacji finansowej oraz pozytywnych zmian na rynku pracy i w gospodarce.

Więcej informacji na temat badania oraz pełny raport z badania Eurobarometr 69 i prezentację dr Skotnickiej-Illasiewicz można znaleźć na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.


Autor: Komisja Europejska