Rada Ministrów RP przyjęła w zeszły wtorek projekt ustawy umożliwiającej tworzenie i funkcjonowanie w Polsce nowej instytucji prawnej – Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT) to instytucja ponadnarodowa, mająca osobowość prawną, której zadaniem jest wspieranie i ułatwianie współpracy terytorialnej w Unii Europejskiej. EUWT umożliwia stowarzyszanie samorządów różnych państw członkowskich bez konieczności podpisywania uprzednio międzynarodowych umów, ratyfikowanych przez narodowe parlamenty. Członkami tych ugrupowań będą głównie samorządy terytorialne, ale mogą być nimi także państwa członkowskie oraz inne podmioty publiczne, np.: uniwersytety i szkoły wyższe, państwowe i samorządowe instytucje kultury, publiczne muzea czy placówki naukowe.
W ramach EUWT polskie samorządy wraz z partnerami innych państw UE będą mogły realizować wspólne przedsięwzięcia o charakterze ponadnarodowym, korzystając z unijnych środków finansowych. Zadaniem tych ugrupowań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, ale ułatwienie współpracy terytorialnej między ich członkami. Umożliwia się stowarzyszanie samorządów różnych państw członkowskich bez konieczności podpisywania uprzednio międzynarodowych umów, ratyfikowanych przez narodowe parlamenty
Decyzję o przystąpieniu Polski do EUWT będzie podejmował rząd w formie uchwały, w przypadku członkostwa samorządu terytorialnego – będzie to uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, podjęta bezwzględną większością głosów. O uczestnictwie w ugrupowaniu jednostek samorządu terytorialnego lub podmiotu publicznego będzie decydował minister spraw zagranicznych.
Projekt ustawy przewiduje, że ugrupowanie będzie wpisywane do rejestru prowadzonego przez ministra spraw zagranicznych. Decyzję o odmowie dokonania takiego wpisu będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Zasady likwidacji ugrupowania mają zostać określone w statucie.
Obowiązek przygotowania tej ustawy wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Zgodnie z nim, państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do ustanowienia na poziomie krajowym ustawodawstwa, które umożliwi stosowanie przepisów tego rozporządzenia w ich państwach.
Żródło: Euractiv