Ten dokument obejmuje inicjatywy dotyczące zwiększenia zatrudnienia zwłaszcza poprzez tworzenie nowych miejsc pracy; spraw społecznych; edukacji i młodzieży; wydłużenia życia i poprawy stanu zdrowia mieszkańców; społeczeństwa informacyjnego i gospodarki.
Najważniejszym elementem tego pakietu ma być dyrektywa o zakazie dyskryminacji kierowana zwłaszcza przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, wyznanie i orientację seksualną.
Nowa Agenda Społeczna zawiera również długo oczekiwaną dyrektywę dotyczącą praw pacjentów leczących się poza granicami własnego kraju i zmianę przepisów o europejskich radach zakładowych. W pakiecie jest też raport o sytuacji Romów w państwach członkowskich UE oraz problematyka związana z kształceniem i integracją dzieci migrantów.
Wszystkie te propozycje mają wzmocnić prawa obywateli UE. Maja też ułatwić, zwłaszcza młodym ludziom, dostosowywanie się do szybkich zmian wynikających z globalizacji i postępu technologicznego, starzenia się społeczeństw, a także pomóc tym, którzy nie bardzo radzą sobie np. ze wzrostem cen żywności i ropy czy zachwianiem rynków finansowych.
„Społeczny wymiar Europy nabrał w ostatnich latach ogromnego znaczenia" – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Podkreślił, że stanowi on nieodłączny element strategii lizbońskiej UE, która ma pobudzać wzrost gospodarczy i konkurencyjność Wspólnoty na globalnym rynku.
„Europa potrzebuje nowoczesnej agendy społecznej, dostosowanej do szybkich zmian gospodarczych i społecznych oraz zwiększającej możliwości obywateli UE i ich solidarność. Sukces gospodarczy przynosi korzyści społeczne, a przedstawiony dziś przez Komisję pakiet opracowano z myślą o tym, aby nikogo one nie ominęły i aby wszyscy mogli czerpać korzyści z dobrej koniunktury w Europie" – tłumaczył w środę Barroso.
KE przypomina, że za działania w sferze społecznej odpowiedzialne są poszczególne państwa członkowskie, ponieważ powinny być one podejmowane jak najbliżej obywateli, czyli na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Informuje przy tym, że na cele związane z polityką społeczną państwa członkowskie przeznaczają mniej więcej ¼ PKB (wg danych z 2005 roku: około 26% PKB), podczas gdy w USA jedynie 15 proc., a w Japonii – 17 proc.Ponieważ te stosunkowo duże wydatki mogłyby być lepiej i bardziej wydajnie ukierunkowane, UE uzupełnia działania na szczeblu krajowym i ułatwia współpracę w sferze zarządzania zmianami społeczno-gospodarczymi.
W ramach walki z ubóstwem wspiera np. integrację na rynku pracy, opłacalność pracy i tworzenie możliwości kształcenia ustawicznego zwłaszcza wykluczanym z rynku pracy. Ponadto dba o to, żeby zasady dotyczące jednolitego rynku i konkurencji, ułatwiały świadczenie wysokiej jakości usług społecznych, w tym usług przedsiębiorstw z sektora ekonomii społecznej (np. spółdzielni, czy zobowiązań wzajemnych).
Jak wyjaśnia Komisja w swoim komunikacie, nowy dokument ma dostosować unijną politykę społeczną do nowej sytuacji nie naruszając jednak „podstawowego celu europejskiego modelu społecznego, którym jest tworzenie harmonijnych i spójnych społeczeństw, opierających się na zasadzie integracji i przestrzegających fundamentalnych praw społecznej gospodarki rynkowej”.
KE zwraca uwagę, że najważniejszymi zasadami agendy są: równe możliwości, dostęp i solidarność. „Szczególny nacisk położono w niej na umacnianie praw jednostek i umożliwianie im pełnej samorealizacji oraz na pomaganie tym, którzy nie są w stanie samodzielnie wykorzystać swojego potencjału” - dodaje.
Szef Grupy Socjalistów w PE Poul Nyrup Rasmussen określił ten pakiet jako "ostatnią szansę tej Komisji na udowodnienie, że Unia Europejska jest czymś więcej niż wspólnym rynkiem; na udowodnienie, że obchodzą ją codzienne troski jej własnych obywateli"
Natomiast Francuzi zwracają uwagę, że KE przedstawiła swoją propozycję tuż po objęciu przez ich kraj przewodnictwa w UE i po apelu ich prezydencji o Unię bardziej konkretną i bliższą oczekiwaniom obywateli państw członkowskich.
Na stronie EurActiv.fr przypominają też, że na pytanie dlaczego wśród priorytetów prezydencji nie ma pakietu socjalnego, zadane w przeddzień objęcia przewodnictwa w Unii, prezydent Francji Nicolas Sarkozy odpowiedział, że UE nie może zajmować się wszystkim, a kwestie socjalne powinny pozostawać w gestii państw członkowskich.
Przypominają ponadto, że już 10 i 11 lipca odbędzie się spotkanie unijnych ministrów pracy -pierwsze w czasie francuskiego przewodnictwa więcej
Źródło: Euractiv.pl