Przedstawiciele Wielkopolskiej delegacji wzięli udział w trzech warsztatach tematycznych dotyczących: zatrudnienia i nowej agendy społecznej; odkrywania potencjału Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie wiedzy, innowacji i kreatywności oraz wielopoziomowego zarządzania i regionalnego wymiaru Strategii Lizbońskiej.
Uczestnicy konferencji podkreślali rolę polityki spójności w realizacji założeń Strategii Lizbońskiej oraz wskazywali na istotną rolę regionów w tym procesie, które aktywnie wspierają instytucje europejskie oraz państwa członkowskie UE we wdrażaniu Strategii. Niezwykle istotne jest także włączenie regionów w planowanie przyszłości Strategii Lizbońskiej po 2010 r.
Leszek Wojtasiak, Wojciech Jankowiak oraz Zbigniew Haupt spotkali się także z Flavio Delbono, Wiceprzewodniczącym Regionu Emilia-Romagna i zarazem nowym Przewodniczącym Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej. F. Delbono przyjął zaproszenie na Światowe Dni Innowacji w Wielkopolsce, a także zaproponował organizację w Wielkopolsce Konferencji Wiosennej w 2009 r. nt. istotnych zagadnień dla członków Sieci. Ustalono, że tematem przewodnim będzie rozwój inicjatyw JEREMIE lub JESSICA. Strona Wielkopolska zaproponowała także, aby w okresie przewodniczenia Sieci przez Region Emilia-Romagna, wykorzystać ją jako forum do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu designu oraz zmian na rynku pracy, które są jednym z priorytetów Strategii Lizbońskiej.
Delegacja Komisji Strategii, Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego złożyła także wieniec na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro k. Bolonii, na którym spoczywa ponad 1400 Polskich żołnierzy II Korpusu Władysława Andersa.
SIEĆ REGIONÓW STRATEGII LIZBOŃSKIEJ
Sieć Regionów Strategii Lizbońskiej, ustanowiona w 2004 r. w Brukseli, skupia obecnie 15 regionów europejskich z 15 różnych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Członkami Sieci, oprócz Wielkopolski, są: Region Bruksela Stolica, Region Helsinki, Emilia-Romagna, Hesja, Lizbona, Randstad, Walencja, Sztokholm, Ryga, Sofia, Słoweńskie Stowarzyszenie Biznesu i Badań, West Midlands, Bratysława oraz Akwitania.
Regiony Lizbońskie zidentyfikowały wspólne priorytety i kluczowe obszary, na których oparta jest ich współpraca, tj. :
- podkreślenie wymiaru regionalnego i lokalnego Strategii Lizbońskiej w narodowym kontekście oraz w europejskiej debacie,
- aktywne rozwijanie debaty politycznej na szczeblu krajowym i europejskim, poprzez przekazywanie doświadczeń regionów członkowskich,
- działanie w charakterze platformy wymiany informacji dotyczących możliwości oraz wyzwań stojących przez politykami regionalnymi w procesie implementacji celów lizbońskich,
- wspomaganie władz oraz aktorów regionalnych w aktywnym uczestnictwie w procesie implementacji Strategii Lizbońskiej na krajowym oraz europejskim poziomie.