Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

bolonia07.2008.jpgW dniach 3 -4 lipca br., członkowie Komisji Strategii, Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wzięli udział w konferencji „2008-2010 i dalej: Strategia Lizbońska i Polityka Spójności. Europejskie regiony przed przyszłymi wyzwaniami”, która odbyła się w Bolonii (Region Emilia-Romagna, Włochy). W wizycie uczestniczyli: Zbigniew Haupt, Przewodniczący Komisji Strategii, Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej SWW, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Leszek Wojtasiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Killion Munyama, Radny SWW oraz Marcin Porzucek, Radny SWW. Celem konferencji, zorganizowanej przez Sieć Regionów Strategii Lizbońskiej, której Wielkopolska jest członkiem, było podkreślenie związków pomiędzy Strategią Lizbońską „Wzrost i zatrudnienie” a Polityką Regionalną oraz ich przyszłość po 2010 r. W konferencji udział wzięła także Komisarz Danuta Hübner oraz ok. 100 przedstawicieli władz oraz ekspertów ze świata akademickiego i przedstawicieli stowarzyszeń, zarówno z regionów, będących członkami sieci, jak i z poza niej.

Przedstawiciele Wielkopolskiej delegacji wzięli udział w trzech warsztatach tematycznych dotyczących: zatrudnienia i nowej agendy społecznej; odkrywania potencjału Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie wiedzy, innowacji i kreatywności oraz wielopoziomowego zarządzania i regionalnego wymiaru Strategii Lizbońskiej.

Uczestnicy konferencji podkreślali rolę polityki spójności w realizacji założeń Strategii Lizbońskiej oraz wskazywali na istotną rolę regionów w tym procesie, które aktywnie wspierają instytucje europejskie oraz państwa członkowskie UE we wdrażaniu Strategii. Niezwykle istotne jest także włączenie regionów w planowanie przyszłości Strategii Lizbońskiej po 2010 r.

Leszek Wojtasiak, Wojciech Jankowiak oraz Zbigniew Haupt spotkali się także z Flavio Delbono, Wiceprzewodniczącym Regionu Emilia-Romagna i zarazem nowym Przewodniczącym Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej. F. Delbono przyjął zaproszenie na Światowe Dni Innowacji w Wielkopolsce, a także zaproponował organizację w Wielkopolsce Konferencji Wiosennej w 2009 r. nt. istotnych zagadnień dla członków Sieci. Ustalono, że tematem przewodnim będzie rozwój inicjatyw JEREMIE lub JESSICA. Strona Wielkopolska zaproponowała także, aby w okresie przewodniczenia Sieci przez Region Emilia-Romagna, wykorzystać ją jako forum do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu designu oraz zmian na rynku pracy, które są jednym z priorytetów Strategii Lizbońskiej.

Delegacja Komisji Strategii, Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego złożyła także wieniec na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro k. Bolonii, na którym spoczywa ponad 1400 Polskich żołnierzy II Korpusu Władysława Andersa.

 

SIEĆ REGIONÓW STRATEGII LIZBOŃSKIEJ

 

Sieć Regionów Strategii Lizbońskiej, ustanowiona w 2004 r. w Brukseli, skupia obecnie 15 regionów europejskich z 15 różnych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Członkami Sieci, oprócz Wielkopolski, są: Region Bruksela Stolica, Region Helsinki, Emilia-Romagna, Hesja, Lizbona, Randstad, Walencja, Sztokholm, Ryga, Sofia, Słoweńskie Stowarzyszenie  Biznesu i Badań, West Midlands, Bratysława oraz Akwitania.

Regiony Lizbońskie zidentyfikowały wspólne priorytety i kluczowe obszary, na których oparta jest ich współpraca, tj. :

- podkreślenie wymiaru regionalnego i lokalnego Strategii Lizbońskiej w narodowym kontekście oraz w europejskiej debacie,

- aktywne rozwijanie debaty politycznej na szczeblu krajowym i europejskim, poprzez przekazywanie doświadczeń regionów członkowskich,

- działanie w charakterze platformy wymiany informacji dotyczących możliwości oraz wyzwań stojących przez politykami regionalnymi w procesie implementacji celów lizbońskich,

- wspomaganie władz oraz aktorów regionalnych w aktywnym uczestnictwie w procesie implementacji Strategii Lizbońskiej na krajowym oraz europejskim poziomie.