Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
commissioner2.jpgKomisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner wezwała dziś europejskie regiony do poszerzenia perspektyw dla małych przedsiębiorstw za pomocą inwestycji w ramach polityki spójności. Podczas prezentacji dotyczącej możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Brukseli komisarz wyjaśniła, że na tworzenie i rozwijanie takich przedsiębiorstw w ramach polityki spójności na okres programowania 2007-2013 przeznaczono środki w wysokości ponad 27 mld EUR. „Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w rozwoju regionów: 99% przedsiębiorstw w UE to MŚP. To one zapewniają około dwóch trzecich wszystkich miejsc pracy w sektorze prywatnym. Polityka spójności może przyczynić do ich intensywniejszego wzrostu i większego dobrobytu, a rozwiązania, jakie oferuje, dostosowane są do lokalnych potrzeb. Zdolność regionów do innowacji i tworzenia miejsc pracy będzie bowiem zależała od kondycji i dynamizmu MŚP.”

Odnosząc się do przyjętego w czerwcu dokumentu „Small Business Act” oraz do działań na rzecz ograniczenia biurokracji wynikających z zasady „najpierw myśl na małą skalę”, komisarz powiedziała: „Mamy tu do czynienia z prawdziwym krokiem naprzód, który pozwoli uwolnić potencjał MŚP i uczynić z nich światowych graczy w zakresie realizacji strategii lizbońskiej na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, a poprzez wspieranie działań w terenie, na poziomie regionów, polityka spójności stanowi skuteczne uzupełnienie tej inicjatywy.”

Komisarz Hübner podkreśliła, że w ramach polityki spójności wspierana jest szeroka gama zarówno krajowych, jak i regionalnych działań na rzecz MŚP:

  • Infrastruktura gospodarcza i usługi wspierające MŚP
  • Zasoby ludzkie, kształcenie i szkolenia zawodowe
  • Lepszy dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz ich szersze stosowanie
  • Lepszy dostęp do środków finansowych, dzięki inicjatywie JEREMIE: „Wspólne europejskie zasoby dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”, zob. MEMO/06/219); inicjatywa dotycząca mikrokredytu (IP/07/1713).
  • Współpraca, tworzenie sieci kontaktów pomiędzy MŚP oraz pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami badawczymi i władzami publicznymi, np. poprzez promowanie klastrów i współpracy transgranicznej
  • Technologie środowiskowe i innowacyjne oraz systemy zarządzania
  • Promowanie przedsiębiorczości oraz edukację w jej zakresie.

Informacje dla redaktorów

Lokalny dostęp do inwestycji: Zarządzanie programami europejskiej polityki spójności odbywa się w sposób zdecentralizowany na poziomie państw członkowskich i ich regionów. Promując zasadę partnerstwa na poziomie regionalnym i lokalnym, polityka spójności oferuje MŚP i ich przedstawicielom możliwość zaangażowania się w przygotowywanie i realizowanie programów, między innymi, poprzez uczestnictwo w pracach komitetów monitorujących programy.

Przykłady inwestycji UE: Oto kilka przykładów efektów europejskich inwestycji w terenie:

Finlandia: Dzięki inwestycjom UE rząd Finlandii uruchomił inicjatywę Finnvera – wyspecjalizowane przedsiębiorstwo finansowe świadczące usługi w zakresie finansowania ryzyka i systemów pożyczek uprzywilejowanych dla przedsiębiorstw. Tego typu pożyczki z zastosowaniem stóp procentowych niższych niż obowiązujące na rynku przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorstw liczących mniej niż pięciu pracowników.

• Austria: Realizowany w Dolnej Austrii projekt Wsparcie innowacji został wyróżniony podczas uroczystości wręczania nagród RegioStars 2008. Projekt ten zachęca MŚP do zatrudniania młodych absolwentów jako „asystentów ds. innowacji” w celu poprawy potencjału technicznego i innowacyjnego tych przedsiębiorstw.

• Polska: Małe przedsiębiorstwo w Katowicach, wcześniej specjalizujące się w stosowanych w górnictwie systemach bezpieczeństwa, z powodzeniem dokonało zróżnicowania swojej produkcji. EMAG-Serwis wykorzystuje najnowsze technologie w rozwijaniu nowych systemów bezpieczeństwa dla nowych rynków.
• Partnerstwo międzyregionalne:
Projekt „E-Teams” został zrealizowany w ramach programu INTERREG. Jednym z jego celów było upowszechnienie w środowisku badaczy wiedzy na temat sposobów wspierania przedsiębiorczości i rozwoju MŚP. Projekt doprowadził do powstania szeroko zakrojonego systemu wartości odniesienia i wskaźników, dzięki którym dziewięć regionów mogło porównać swoje podejścia do polityki względem MŚP i instrumenty w tym zakresie. W projekcie uczestniczyły regiony z Polski, Finlandii, Niemiec, Grecji, Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa.

http://www.enterprise-europe-network.ec.europa.eu/index_en.htm

Szczegółowe informacje na temat polityki regionalnej są dostępne na stronie internetowej:

 

http://ec.europa.eu/regional_policy/index_pl.htm

 

Źródło: Komisja Europejska