Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Jaki wpływ na środowisko będzie miał gazociąg na dnie Bałtyku? Czy warto rozważyć inne trasy jego przebiegu? Jak zapewnić konkurencję na wspólnym rynku gazu? Kiedy, i z jakimi limitami, lotnictwo powinno zostać włączone do systemu handlu emisjami? To tylko część pytań, które staną się przedmiotem dyskusji podczas rozpoczętej dziś sesji plenarnej. Na jej zamkniecie przewidziana jest wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy, który przedstawi założenia programu francuskiego przewodnictwa w UE. Zasady stosowania sztucznych dodatków w produktach spożywczych. Do drugiego czytania powraca pakiet projektów, które upraszczają procedury udzielenia zezwoleń na stosowanie sztucznych dodatków do żywności. Proponowane projekty ustanawiają jednolitą procedurę udzielania zezwoleń na stosowanie dodatków, enzymów i substancji smakowych oraz regulują kwestie związane z ich dopuszczaniem na rynek. Nowe zasady będą stosowane wobec nowych dodatków, ale i te już istniejące zostaną poddane ponownej ocenie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności. Poniedziałek, 7.07.
 
Przyszłość rynku gazu w Europie. Po przyjęciu propozycji liberalizacji rynku energii elektrycznej, Parlament Europejski przystąpi do głosowania nad propozycją dyrektywy, która może w sposób radykalny zmienić europejski rynek gazu ziemnego. Ma ona otworzyć rynek wewnętrzny na konkurencję ze strony innych przedsiębiorstw gazowych, prowadzić do większej efektywności i poszerzyć możliwości wyboru. Jednak propozycje rozdziału działalności sieciowej od wydobywczej i handlowej nie idą już tak daleko, jak w przypadku sektora elektroenergetycznego. Wtorek, 8.07.
 
Gazociąg północny tylko za zgodą wszystkich państw nadbałtyckich. Planowany gazociąg północny na dnie Bałtyku jest jednym z wielu gazowych projektów infrastrukturalnych niezbędnych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania UE na gaz. Należy jednak dokładnie zbadać jego wpływ na środowisko naturalne, dokładniej monitorować realizację tego projektu, a nawet rozważyć inne możliwe trasy przebiegu gazociągu. Oto wnioski ze sprawozdania Marcina Libickiego (UEN, PL), którym Parlament zajmie się na nadchodzącej sesji plenarnej. Wtorek, 8.07.
 
Lotnictwo w systemie handlu emisjami. Parlament Europejski popiera plany włączenia lotnictwa do systemu handlu przydziałami emisji. Drugiemu czytaniu poddany zostanie projekt, który Parlamentowi udało się uzgodnić w drodze nieformalnych konsultacji z Radą. Kompromisowa wersja projektu przewiduje rygorystyczne limity emisji CO2 i włączenie do systemu handlu przydziałami lotów pomiędzy UE i krajami trzecimi począwszy od 2012 roku. Wtorek, 8.07.
 
Cena biletu lotniczego musi zawierać wszystkie opłaty dodatkowe. Taryfy lotnicze muszą obejmować wszystkie podatki i opłaty dodatkowe, a sprzedawcy biletów lotniczych będą musieli wyszczególniać w cenie biletu wszystkie dodatkowe opłaty, które stanowią element jego ostatecznej ceny. Powinno to ukrócić, wprowadzającą nabywców w błąd, choć powszechną, praktykę publikowania cen biletów bez dodatkowych opłat, które musi ponieść pasażer. Parlament podda drugiemu czytaniu projekt rozporządzenia dotyczącego wewnętrznego rynku lotniczego. Wtorek, 8.07.
 
Prezentacja programu prezydencji francuskiej. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przedstawi główne założenia programu francuskiego przewodnictwa w UE w drugim półroczu 2009 roku. Program ma być odpowiedzią na cztery najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Europą. tj. kryzys energetyczny i zmiany klimatyczne, imigracja, rolnictwo i bezpieczeństwo żywności oraz bezpieczeństwo i obronność. Celem jest osiągnięcie postępu w głównych obszarach działalności UE - gospodarce, finansach, kulturze, kwestiach społecznych oraz na arenie międzynarodowej. Czwartek, 10.07.
 
Rozszerzać Unię czy nie? Pod obrady Parlamentu trafi raport dotyczący strategii rozszerzenia Unii Europejskiej. Parlament potwierdza swoje "zdecydowane zaangażowanie w sprawy wszystkich krajów kandydujących oraz krajów, wobec których określono wyraźne perspektywy członkostwa", ale jednocześnie zaznacza, że niezbędne są reformy, zarówno w samej Unii, jak i w krajach kandydujących. Środa, 9.07.
 
Stabilizacja sytuacji w Afganistanie: wyzwania dla UE i wspólnoty międzynarodowej. Afganistan "stał się testem dla międzynarodowej pomocy na rzecz rozwoju oraz dla współpracy dwu- i wielostronnej, [...] a społeczność międzynarodowa musi kontynuować współpracę z rządem afgańskim i społeczeństwem Afganistanu w celu wykazania zdolności do przerwania błędnego kręgu przemocy", stwierdzają posłowie w sprawozdaniu w sprawie stabilizacji Afganistanu. Nad tym, w jaki sposób to osiągnąć i jaka jest rola Unii Parlament będzie debatował na najbliższej sesji plenarnej. Wtorek, 8.07.
 
Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych. Posłowie z Komisji Przemysłu popierają propozycję ustanowienia europejskiego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych, w tym inicjatywy przemysłowe w zakresie energii odnawialnej, składowania CO2, sieci energetycznych i rozszczepiania jądrowego. Parlament podda pod głosowanie sprawozdanie Jerzego Buzka (EPP-ED, PL), w którym posłowie zwracają jednak uwagę, że finansowanie planu nie powinno odbywać się kosztem innych projektów energetycznych i badawczych. Wtorek, 8.07.
 
Raport roczny EBC za rok 2007. Z udziałem szefa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Tricheta odbędzie się w Parlamencie debata poświęcona sprawozdaniu Banku za 2007 rok. Posłowie wyrażają uznanie dla działań EBC podejmowanych w celu ograniczania napięć finansowych wywołanych przez kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. EBC powinien również monitorować kurs euro oraz z ostrożnością podnosić stopy procentowe. Środa, 9.07.
 
Zimbabwe: Parlament Europejski wzywa do powołania tymczasowego rządu. W Zimbabwe powinien powstać tymczasowy rząd jedności narodowej, który mógłby pomóc zakończyć klimat terroru i zorganizować nowe wybory prezydenckie - oto część zaleceń, jakie zawarte zostaną w rezolucji w sprawie sytuacji w Zimbabwe, nad którą będzie obradował Parlament Europejski. Oświadczenia złożą również przedstawiciele Komisji i prezydencji francuskiej. Środa, 9.07.
 
Podpisanie Galileo. W środę, 9 lipca, przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering oraz przedstawiciel Rady podpiszą w sali plenarnej projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dalszej realizacji europejskich programów radiowej nawigacji satelitarnej (EGNOS i Galileo). Środa, 9.07.


Wykaz komunikatów prasowych, które zostaną opublikowane w czasie sesji: Wtorek, 8 lipca  2008 ·         Dodatki do żywności - Sprawozdania: Åsa Westlund, Mojca Drèar Murko, Avril Doyle·         Stabilizacja sytuacji w Afganistanie: wyzwania dla UE i wspólnoty międzynarodowej - sprawozdanie: André Brie·         Zmiana dyrektywy 2003/87/WE w celu uwzględnienia działalności lotniczej w systemie handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie - sprawozdanie: Peter Liese·         Oddziaływanie środowiskowe planowanego gazociągu bałtyckiego, mającego łączyć Rosję i Niemcy - sprawozdanie: Marcin Libicki·         Minimalne wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny użytkowania sprzętu roboczego (druga dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (wersja skodyfikowana) - sprawozdanie: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg·         Wspólny system podatku od wartości dodanej - sprawozdanie: Dariusz Rosati·         Protokół dotyczący strategicznej oceny środowiska do Konwencji EKG ONZ z Espoo o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym - Sprawozdanie: Bogusław Sonik·         Wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Witolda Tomczaka - Sprawozdanie: Diana Wallis·         Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa - Sprawozdanie: Jacek Saryusz-Wolski Środa, 9 lipca 2008 ·         Tworzenie grup politycznych (zmiana art. 29 Regulaminu) - Sprawozdanie: Richard Corbett·         Sprawozdanie roczne EBC za rok 2007 - Sprawozdanie: Olle Schmidt·         Wspólne zasady świadczenia usług lotniczych we Wspólnocie (przekształcenie) - Rekomendacja do drugiego czytania Arūnas Degutis·         W kierunku nowej kultury mobilności w mieście - Sprawozdanie: Reinhard Rack·         Rynek energii - Sprawozdania: Atanas Paparizov, Romano Maria La Russa·         Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych - Sprawozdanie: Jerzy Buzek Czwartek, 10 lipca  2008 ·         Prezentacja programu prezydencji francuskiej - Oświadczenie Rady·         Sytuacja w Chinach po trzęsieniu ziemi i przed igrzyskami olimpijskimi - Oświadczenia Rady i Komisji·         Dokument Komisji dotyczący strategii rozszerzenia w roku 2007 - Sprawozdanie: Elmar Brok ·  Sytuacja w Zimbabwe - Oświadczenia Rady i Komisji

Źródło: Parlament Europejski