Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Kilka lat temu regiony Emilia-Romagna (Włochy), Wielkopolska, Dolny Śląsk, Hesja (Niemcy), Akwitania (Francja), Walencja (Hiszpania), Aragonia (Hiszpania), Region Dolnej Loary (Francja), Vastra Götaland (Szwecja) oraz Walia zdecydowały się współpracować w zakresie polityki ds. młodzieży. Tych 10 samorządów zdeklarowało się promować i wspierać wspólne inicjatywy i programy realizujące strategiczne wytyczne nakreślone przez Rady Europejskie w Lizbonie w 2000 r., w Goeteborgu w 2001 r. oraz w Barcelonie w 2002 r.

Dnia 26 marca, we wspólnej siedzibie biur regionalnych Wielkopolski, Hesji, Emilii-Romagnii i Akwitanii przy avenue de l'Yser 19 w Brukseli, odbyło się uroczyste podpisanie Memorandum o Współpracy przez zaangażowane regiony.

Porozumienie zakłada, że szczególna uwaga będzie poświęcona wspólnym inicjatywom w zakresie polityki i projektów ds. młodzieży oraz wymian międzynarodowych, prowadzących do lepszego poznania na płaszczyźnie geograficznej, historycznej, gospodarczej i kulturalnej. Inicjatywy te mają zachęcić młodzież do większego zainteresowania sprawami pokoju na świecie, prawami człowieka, równymi szansami, środowiskiem oraz rozwojem technologii.

Wielogodzinne spotkanie poprzedzające część oficjalną podzielone zostało na 2 części: roboczą i polityczną.

Spotkanie grupy technicznej uroczyście otworzył Marco Capodaglio, dyrektor Biura ds. Europejskich i Stosunków Międzynarodowych Regionu Emilia Romagnia, który krótko przedstawił inicjatywę współpracy.

W dalszej części spotkania przedstawiono zarys strony internetowej przyszłego przedsięwzięcia, która będzie koordynowana przez Region Emilia-Romagna. W najbliższym czasie jej projekt będzie rozesłany wśród partnerów i modyfikowany zgodnie z ich sugestiami. Następnie omówiona została zawartość strony internetowej - każdy partner będzie odpowiedzialny za sekcję strony poświęconą jego regionowi. Ponadto zaproponowano zorganizowanie konkursu w wyższych szkołach poszczególnych  regionów partnerskich, który będzie miał na celu wyłonienie najlepszego logo oraz akronimu projektu.

Przedstawiono także zarys spotkania, które odbędzie się w dniach 20-25 pażdziernika w Krzyżowej w Dolnośląskiem. Spotkanie to jest wspólnie organizowane przez Urzędy Marszałkowskie województw Dolnośląskiego oraz Wielkopolskiego, Fundację Krzyżowa, Centrum Informacji Młodzieżowej oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Seminarium będzie kontynuacją pierwszego spotkania, które  odbyło się w roku 2006 w Cervii (Region Emilia-Romagna). Przewiduje się około 50 uczestników, po 5 osób z każdego regionu partnerskiego. Seminarium będzie koncentrować się na następujących tematach:

- wolontariat jako forma aktywności profesjonalnej młodych Europejczyków,

- polityka ds. młodzieży w nowym okresie programowania 2007- 2013: nowe idee wspólnych programów,

- okres programowania 2007- 2013 w Województwie Dolnośląskim w dziedzinie polityki ds. młodzieży, prezentacje przykładów projektów europejskich.

 

Omar Saoudi, Dyrektor Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego, podpisujący Protokół Współpracy w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego wyraził nadzieję, że seminarium w Krzyżowej zaowocuje wieloma nowymi ideami i pomysłami wspólnych  projektów. W części politycznej uczestniczyli wszyscy sygnatariusze memorandum. Przedstawiciele władz regionów dyskutowali nt. idei porozumienia, realizacji jego głównych założeń oraz konieczności pobudzania i wspierania inicjatyw młodzieżowych przez administracje zaangażowanych regionów.

Oficjalną część programu, która miała na celu podpisanie Memorandum, poprowadziła Monica Donini, prezydent Zgromadzenia Legislacyjnego Regionu Emilia-Romagna. Podkreśliła ona, że młodzież nie jest statyczną i homogeniczną grupą społeczną i że jej potrzeby ciągle wzrastają. Nadmieniła, że odestek młodych ludzi w społeczeństwie europejskim ciągle maleje, a ich włączenie do rynku pracy staje się coraz trudniejsze. Ponadto, zainteresowanie młodzieży kwestią życia publicznego oraz ich świadomość obywatelska  są bardzo ograniczone. Wiedząc o tych problemach regiony muszą znaleść sposoby, aby zapoznać i zainteresować młodzież procesami decyzyjnymi, których efekty odczuwalne są bezpośrednio na co dzień. Dopuszczenie młodzieży do głosu, pomoc w przedstawianiu ich propozycji a także umożliwienie wzajemnego poznania młodzieży poprzez wymiany międzynarodowe na forum kulturalnym, intelektualnym, a także zawodowym są głównymi celami Porozumienia. Taka sieć europejskich regionów to potężny instrument, który pomoże zaktywizować młodzież.  Włosi, Francuzi, Niemcy, Polacy, Hiszpanie, Szwedzi i Walijczycy mogą od teraz spotykać się i uczyć się wyrażać swoje poglądy, czując wsparcie w budowaniu swojej przyszłości. Dzięki temu porozumieniu został otwarty kanał komunikacyjny między młodymi ludźmi a regionami. Dzięki temu regiony również mogą uczyć się od siebie jak poprawiać sposoby zarządzania, rozwijania oraz wdrażania polityk dla i z młodzieżą. Sieć regionów posiada także opracowany program działań, który bezpośrednio i aktywnie angażuje we współpracę organizacje pozarządowe. Lepszej komunikacji służy, wcześniej omówiona, testowa strona internetowa.

Następnie Marzia Conte z Komisji Europejskiej, z DG Edukacji, pogratulowała organizatorom tej inspirującej inicjatywy i zapewniła o wsparciu Komisji Europejskiej.  Przedstawione zostały także założenia nowego programu „Młodzież w działaniu”, przygotowanego przez Komisję Europejską na lata 2007-2013 http://ec.europa.eu/youth/yia/index_en.html. Pani Conte podkreśliła rolę władz lokalnych i regionalnych w programach dotyczących polityki ds. młodzieży.

Na koniec spotkania dokonano uroczystego podpisania Memorandum przez reprezentantów regionów partnerskich, tzn. przez Monicę Donini (Emilia-Romagnia), Andrzeja Łosia (Dolny Śląsk), Volkera Hoffa (Hesja), Catherinę Piau (Region Dolnej Loary), Annikę Strömberg (Vastra Götaland ), Omara Saoudi (Wielkopolska) i Juana Manuela Revueltę (Walencja).