Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
O północy 1 lipca Francja przejęła prezydencję Unii Europejskiej, co oznacza m.in., że będzie ona przewodniczyć obradom Rady UE przez kolejnych 6 miesięcy. Francuzom przewodnictwo przekazała Słowenia, a do kolejnej prezydencji w pierwszej połowie 2009 roku przygotowują się już Czesi. Obok trudnej sytuacji związanej z odrzuceniem Traktatu Lizbońskiego w irlandzkim referendum, Francuzi zajmą się z pewnością rewizją Wspólnej Polityki Rolnej, newralgicznej kwestii polityki francuskiej. O tym, jakie prace podjęte zostaną w dziedzinie polityki spójności, tak ważnej dla europejskich regionów, poinformowali 2 lipca na spotkaniu z przedstawicielami polskich województw Monika Dołowiec i Marcin Głuchowski z Wydziału ds. polityki regionalnej i spójności w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

W tym półroczu najwięcej uwagi poświęcone zostanie zagadnieniu spójności terytorialnej UE. Jest to trzecia „spójność” po kohezji społecznej i gospodarczej, do której powinny dążyć europejskie regiony.

Francuzi zamierzają kontynuować wdrażanie „Agendy Terytorialnej” w formie prac w eksperckich grupach roboczych. Celem Agendy Terytorialnej UE, przyjętej w maju 2007 roku podczas prezydencji niemieckiej, jest wypracowanie bardziej spójnego podejścia do rozwoju terytorialnego w ramach poszczególnych polityk UE. Agenda ma być realizowana poprzez wzmacnianie rozwoju policentrycznego oraz innowacji w ramach tworzenia sieci współpracy regionów miejskich i miast. Zakłada się więc, że podjęte zostaną działania w pięciu obszarach: nowe formy partnerstwa i zarządzania terytorialnego pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi; wspieranie regionalnych klastrów konkurencyjności i innowacji w Europie; wzmacnianie i rozbudowa sieci transeuropejskich; wspieranie transeuropejskiego zarządzania ryzykiem, z uwzględnieniem efektów zmian klimatycznych, oraz wzmacnianie struktur ekologicznych i zasobów kulturowych jako wartości dodanej dla rozwoju. Wśród wymienionych działań prezydencja francuska najwięcej uwagi zamierza poświecić relacjom, jakie zachodzą pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi, i wiadomo już, że wolę kontynuowania prac nad tym tematem wyrazili następujący po Francuzach Czesi. Grupy eksperckie mają zakończyć swoje prace do listopada, a ich wyniki zostaną przedstawione na konferencji ministerialnej.

Podjęte zostaną także wysiłki mające na celu wypracowanie modelu wdrażania Karty Lipskiej tj. zintegrowanej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich. Priorytetami nowego wymiaru polityki miejskiej będą także: mieszkalnictwo, przegląd stanu wdrażania instrumentu JESSICA oraz długookresowe planowanie rozwoju miast.

Jednocześnie kontynuowane będą debaty w sprawie przyszłości polityki regionalnej i spójności, dla których podstawę stanowi „Czwarty raport na temat spójności gospodarczej i społecznej”, dokument, który dokonuje podsumowania dotychczasowych efektów wdrażania polityk i prezentuje główne wyzwania dla rozwoju po roku 2013. Podjęte zostaną także rozważania na temat terytorializacji Strategii Lizbońskiej po 2010 r. a także podziału środków na podstawowe kierunki jej realizacji.

Jednym z priorytetów polityki regionalnej podczas prezydencji francuskiej będzie także kwestia governance tj. relacji pomiędzy poszczególnymi szczeblami administarcji publicznej w procesie zarządzania polityką regionalną. Istotne będzie również zwiększanie wpływu regionów na procesy decyzyjne w UE.

 

Autor: BIWW