Przedstawiciele władz terytorialnych UE i krajów śródziemnomorskich spotkali się w dniach 22-23 czerwca 2008 r. w Marsylii na I Forum Władz Lokalnych i Regionalnych Regionu Morza Śródziemnego.Zorganizowane przez Komisję Śródziemnomorską Zjednoczonych Miast i Samorządów (CGLU) Forum było odpowiedzią na potrzebę otworzenia stałej przestrzeni dyskusji i wymiany dobrych praktyk między władzami lokalnymi i regionalnymi, umożliwiając im aktywne działanie w ramach Procesu Barcelońskiego, tj. platformy współpracy krajów UE i 10 pozaeuropejskich państw Basenu Morza Śródziemnego, zainicjowanej w 1995 roku w Barcelonie. W wydarzeniu tym uczestniczyło ponad 500 przedstawicieli władz terytorialnych UE oraz Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, wśród których Wielkopolskę reprezentował Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Podczas forum podkreślono potrzebę nadania nowego impetu Procesowi
Barcelońskiemu w ramach przyszłej Unii Śródziemnomorskiej – inicjatywy
wspólnotowej, w której ma uczestniczyć Komisja Europejska i 27 państw
UE. Uczestnicy forum podkreślali, że stworzenie Unii Śródziemnomorskiej
mogłoby dać doskonałą okazję do formalnego uznania udziału władz
lokalnych i regionalnych w partnerstwie eurośródziemnomorskim, jako że
te właśnie władze prowadzą na co dzień najbardziej ożywione kontakty i
na poziomie lokalnym rozwiązują codzienne problemy.
Dalszy ciąg debaty na temat partnerstwa eurośródziemnomorskiego miał
miejsce podczas spotkania Komisji RELEX Komitetu Regionów, które odbyło
się 24 czerwca także w Marsylii. Również w tym spotkaniu uczestniczył
Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, będąc
aktywnym Członkiem Komitetu Regionów i jednocześnie członkiem Komisji
RELEX.
Komitet Regionów oficjalnie poparł stworzenie regionalnego i lokalnego wymiaru Partnerstwa. Przewodniczący KR, Luc van den Brande, przedstawił w Marsylii inicjatywę reprezentatywnego zgromadzenia władz lokalnych i regionalnych Unii Europejskiej, mająca na celu zbliżenie się do podobnych zgromadzeń na południu i wschodzie Morza Śródziemnego przy pomocy ustanowienia „stałego ciała”, które stworzyłoby „ramy instytucjonalne dla przedstawicieli miast i regionów partnerstwa eurośródziemnomorskiego, umożliwiające prowadzenie bezpośredniego dialogu z instytucjami europejskimi”.
Podczas Komisji RELEX odbyła się także pierwsza debata nad opinią w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej pt. „Bałkany Zachodnie: wzmocnienie europejskiej perspektywy” oraz nad opinią w sprawie innego komunikatu Komisji, zatytułowanego: „UE światowym partnerem na rzecz rozwoju – przyspieszenie realizacji milenijnych celów rozwoju”. Kolejne czytania ww. projektów opinii oraz ich przyjęcie jest planowane na 23 września.
Komisja RELEX przyjęła ponadto większością głosów opinię w sprawie europejskiej polityki sąsiedztwa 2007. Ostateczne przyjęcie opinii jest zaplanowane na Sesję Plenarną Komitetu Regionów w październiku 2008 r.
Następne spotkanie komisji RELEX odbędzie się w Brukseli w dniu 23 września 2008 r.