Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
lrnmy.jpgW dniu 19 czerwca 2008, w siedzibie, którą biuro Wielkopolski w Brukseli, dzieli z niemieckim regionem Hesja, włoskim Emilia-Romania oraz francuską Akwitanią, odbyło się Walne Zgromadzenie Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej. Wielkopolska od dwóch miesięcy jest nowym członkiem Sieci. Podczas czerwcowego Zgromadzenia nasz region, w zastępstwie Marszałka Marka Woźniaka, reprezentowała Monika Kapturska, Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli.

Nowi członkowie - Wielkopolska i Hesja - zostali poproszeni o przedstawienie  regionów oraz wizji swojej roli w Sieci. Wielkopolska podkreśliła, że nie chce pełnić biernej roli, ale czynnie zaangażować się działalność. Zaproponowała skupienie się na dwóch obszarach. Pierwszy to jak najszybsze rozpoczęcie dyskusji na temat Strategii Lizbońskiej po 2010 roku, ze szczególnym naciskiem na aktywną rolę regionów w jej kolejnej fazie wdrażania. Od 2000 r. jest widoczny znaczny postęp w podejściu państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej do tego zagadnienia, jednak wciąż rola regionów jest raczej teoretyczna niż praktyczna. Drugim obszarem, który Wielkopolska uważa za istotny, jest podkreślenie konieczności większego sprecyzowania dialogu na temat Strategii Lizbońskiej tzn. przejścia od ogólnych rozważań nt. dokumentu do konkretnych problemów i rozwiązań, wpływających na implementację Strategii w poszczególnych krajach i regionach.

Zgromadzenie sieci wybrało nowego Przewodniczącego, którym został Flavio Delbono, Wiceprezydent włoskiego regionu

lrndelbono.jpg Emilia-Romania. Do tej pory funkcję tę pełniła Lotta Finstrop, Główny Komisarz Rady Hrabstwa Sörmaland (Szwecja). Flavio Delbono, podkreślił wagę wspólnego, przejrzystego działania na rzecz celów zapisanych w Strategii Lizbońskiej oraz zaproponował stworzenie deklaracji, która miałaby powstać jako wynik lipcowej konferencji w Bolonii pn. „2008-2010 i dalej: Strategia Lizbońska i Polityka Spójności. Regiony europejskie w obliczu przyszłych wyzwań”. Zastępcą przewodniczącego została Rinske Krusinga, członek zarządu Prowincji Noord-Holland, która najprawdopodobniej zgodnie z dotychczasową praktyką, za rok obejmie funkcje przewodniczącej Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej.

W skład sieci wchodzą obecnie nastepujące regiony: Bruksela, Helsinki, Hesja, Lizbona, Randstad, Emilia-Romagna, Ryga, Stokholm, Walencja, West Midlands, Wielkopolska oraz miasto Sofia i Słoweńskie Stowarzyszenie  Biznesu i Badań.

Strona sieci: http://www.lisbonregionsnetwork.eu/