Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

jeremie3.jpg"Taka inicjatywa była bardzo potrzebna”, mówili uczestnicy poniedziałkowego warsztatu "JEREMIE - doświadczenia regionalne i krajowe w fazie przygotowawczej". Na warsztat zorganizowany przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego, który odbył się 2 czerwca w Brukseli, przybyli eksperci z prawie wszystkich krajów i regionów zainteresowanych inicjatywą JEREMIE oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

 

Zgromadzeni goście zapoznali się najpierw z najnowszym stanowiskiem Komisji Europejskiej nt. incjatywy JEREMIE, które przedstawiła Dorota Zaliwska, Szef Wydziału ds. Inżynierii Finansowej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej, w prezentacji “Podsumowanie inicjatywy JEREMIE i perspektywy dla MŚP, z uwzględnieniem zróżnicowanego otoczenia MŚP w różnych krajach i regionach UE”.Przedstawiciel Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Bruno Robino szeroko omówił proces wdrażania JEREMIE z perspektywy EFI w świetle ostatnich wydarzeń. Manfred Beschel p.o. Szefa Wydziału ds. Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski oraz Szwecji, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej pozytywnie odpowiedział na postawione w prezentacji pytanie “Czy JEREMIE jest w stanie wspomóc rozwój gospodarczy oparty na innowacjach w krajach członkowskich?”. Natomiast Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Leszek Wojtasiak przedstawił ten temat z perspektywy regionalnej na przykładzie Wielkopolski. Steven McGregor z Przedstawicielstwa Walii w Brukseli omówił przygotowania do wdrażania instrumentu finansowego w Walli.  Postępy we wdrażaniu inicjatywy we włoskim regionie Lombardia - „Inicjatywa JEREMIE: stan wdrażania w regionie Lombardia” - przedstawiła Anna Barone z Finlombarda, instytucji, która wypromowała JEREMIE w tym regionie, a w chwili obecnej zajmuje się przygotowaniami do jej wdrożenia. Ostatnim mówcą był Dyrektor Departamentu w węgierskim Ministerstwie Gospodarki i Rozwoju, László Kállay, który zaprezentował program JEREMIE na Węgrzech. W roli moderatora wystąpił Wicedyrektor Departamentu Gospodarki UMWW, Grzegorz Bykowski. 

Warsztat został zorganizowany w formie spotkania przy okrągłym stole, przy którym zasiedli szefowie departamentów i eksperci z całej Europy reprezentujący ministerstwa finansów, gospodarki i rozwoju regionalnego oraz instytucje zarządzające z: Litwy, Łotwy, Malty, Słowenii, Bułgarii, Węgier, Czech, Słowacji i Portugalii, i regionów: Galicji, Katalonii, Lombardii, Walii, Pomorza oraz Województwa Łódzkiego, specjaliści z wydziałów ds. polityki regionalnej Stałych Przedstawicielstw przy instytucjach UE Czech, Rumunii, Polski, Malty i Słowenii oraz przedstawiciele brukselskich reprezentacji Marche, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego oraz Hesji, Walencji i Akwitanii. Ostatnie trzy wymienione regiony nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej wdrażania JEREMIE na swoim terenie, jednak ze względu na bliską współpracę w Brukseli z Biurem Wielkopolski zostali oni zaproszeni do udziału w dyskusji.

Seminarium okazało się bardzo potrzebne, ponieważ  do tej pory kraje oraz regiony planujące wdrażanie instrumentu finansowego JEREMIE nie miały jeszcze okazji wymienić opinii i doświadczeń na tak szerokim międzynarodowym forum. Warto przypomnieć, że JEREMIE jest innowacyjną inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma polegać na tym, aby wsparcie udzielane dotychczas małym i średnim przedsiębiorstwom w formie bezzwrotnych grantów zastąpić w części pomocą zwrotną w postaci pożyczek, poręczeń oraz innych instrumentów inżynierii finansowej. Wsparcie udzielane w tej formie przedsiębiorstwom ma  służyć również rozwojowi i wdrażaniu nowoczesnych technologii. Ta inicjatywa, do której wprowadzenia regiony i kraje członkowskie UE muszą się bardzo dobrze przygotować, może w sposób znaczący wzmocnić dotychczasową pomoc, ponieważ środki  nie będą przekazywane tylko raz, ale będą podlegały finansowemu „recyclingowi”, dzięki czemu będzie można wesprzeć więcej przedsiębiorstw.

Obecnie opracowywany jest materiał podsumowujący warsztat, który następnie zostanie przekazany uczestnikom spotkania oraz Komisji Europejskiej i Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu. Wielkopolska przedstawi wyniki czerwcowego warsztatu podczas jesiennej konferencji poświęconej inicjatywie JEREMIE przygotowywanej przez Komisję Europejską.

Autor: BIWW