Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
W dniach 22.05 – 23.05.2008 w siedzibie niemieckiego landu Hesja, w której swoje biuro ma również Wielkopolska, odbyła się dwudniowa konferencja Assembly of European Regions’ (AER – Zgromadzenie Regionów Europy), poświęcona sposobom promowania oraz informowania obywateli o działaniach podejmowanych przez Unię Europejską i funkcjonowaniu jej instytucji, programach, inicjatywach, sposobach finansowania projektów. Głównym gościem konferencji była Pani Danuta Hübner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej, która podkreśliła rolę komunikacji, przepływu informacji i konieczności angażowania w te działania lokalnych i regionalnych mediów oraz wszystkich mieszkańców Europy. Komisja Europejska dąży do przygotowania minimum jednego corocznego wydarzenia, którego celem będzie upowszechnianie wiedzy o UE oraz roli jaką odgrywa powszechny dostęp obywateli do informacji. Obecnie KE stworzyła network komunikacyjny, którego pierwsze spotkanie odbędzie się w czerwcu 2008 r. 

Podczas seminarium rozważano rolę informacji, dostarczanych do mieszkańców UE na temat instytucji Wspólnoty Europejskiej oraz ciekawe sposoby ich „dystrybucji”. Państwa członkowskie oraz kandydujące powinny podejmować działania mające służyć podniesieniu wśród mieszkańców wiedzy o UE, zwiększeniu zaangażowania w proces decyzyjny, a przede wszystkim zwrócić uwagę na wpływ decyzji podejmowanych na poziomie międzynarodowym na życie regionalne. Dlatego też coraz częściej zacieśniana jest współpraca
z lokalnymi mediami, które dostarczają wiadomości o instytucjach UE, organizowane są zajęcia lekcyjne i konkursy z wiedzy o zjednoczonej Europie, przygotowywane są newslettery oraz publikacje, a także powstają kluby dyskusyjne w szkołach średnich i na uczelniach.
Dla wyróżnienia takich inicjatyw Hesja ustaliła nagrodę Assembly of European Regions’ (AER),
o którą może ubiegać się każdy region europejski, realizujący projekty na rzecz udostępniania
i szerzenia informacji o UE.
 Aby poznać i zrozumieć Europę należy zmniejszyć przepaść pomiędzy regionami a UE,
za pomocą:
  1. Dialogu prowadzonego pomiędzy instytucjami;
  2. Uczestnictwa obywateli w działaniach prodemokracyjnych;
  3. Konsultowania aktów prawnych z władazami lokalnymi;
  4. Zwiększenia liczby mediów, prezentujacych instytucje UE i ich codzienną pracę;
  5. Odpowiednigo wyboru i sposobu prezentacji informacji dla każdej grupy odbiorców;
  6. Projektów, w których może uczestniczyć każdy mieszkaniec Europy.

Autor: BIWW