Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

logo_opendays.gifZgodnie z informacją opublikowaną 4 kwietnia 2008 r. przez Komitet Regionów, w tegorocznym naborze do Open Days wzięła udział rekordowa liczba 217 regionów z 32 państw (do udziału kwalifikowały się również Turcja, Chorwacja, Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Bośnia-Hercegowina). Szacuje się, że w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast będzie uczestniczyć ok. 5000 osób. 
Wielkopolska weźmie udział w imprezie już po raz piąty, w konglomeracie  liczącym 10 regionów.
W związku z organizacją konferencji Narodów Zjednoczonych w Poznaniu w sprawie zmian klimatycznych w grudniu 2008 r. oraz faktem, iż temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym w powiązaniu z redukcją zużycia energii (tzw. Pakiet Energetyczny) jest przewodnim tematem na forum UE w tym roku, Wielkopolska aktywnie optowała za wyborem bloku: „Zrównoważony rozwój: odpowiedź regionów na zmiany klimatyczne”. Zaproponowała udział Premiera Jerzego Buzka, posła Parlamentu Europejskiego, jako głównego mówcy podczas seminarium.

Około 200 wydarzeń zostanie zorganizowanych w samych regionach. Konglomeraty zorganizują 120 seminariów, natomiast podczas Investors Cafe zaprezentowane zostanie dalszych 40 seminariów (organizowanych przez podmioty sektora prywatnego, finansowego oraz działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego). Do tej pory swój udział w przedsięwzięciu zgłosiło 5 instytucji finansowych, 10 europejskich stowarzyszeń i sieci oraz 10 dużych firm takich jak Siemens, General Electric, Philps etc. Przygotowania do kolejnej, szóstej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast rozpoczęły się już w grudniu 2007 od konferencji organizacyjnej, która odbyła się w Komitecie Regionów, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej. Zaprezentowano zmodyfikowane zasady organizacji oraz cztery możliwe obszary tematyczne imprezy:- Innowacyjne regiony: promocja badań, rozwoju technologicznego i innowacji;- Zrównoważony rozwój: odpowiedź regionów na zmiany klimatyczne;- Współpraca i networking: wymiana dobrych praktyk w zakresie rozwoju regionalnego;- Patrząc w przyszłość: europejska polityka spójności jutra.

Partnerzy Wielkopolski podczas Open Days 2008. Wielkopolska weźmie udział w imprezie już po raz piąty, w konglomeracie czyli partnerstwie liczącym 10 regionów. Utworzenie konglomeratu ma na celu wspólną organizację seminarium, warsztatu lub debaty podczas Open Days. W tym roku będzie się składał z następujących partnerów: Dolna Saksonia (Niemcy), East Midlands (Wlk. Brytania), Wschodnie Prowincje Holenderskie (Holandia), Emilia-Romagna (Włochy), Dolny Śląsk (Polska), Nawarra (Hiszpania), Północne Prowincje Holenderskie (Holandia), Region Plizna (Czechy), Wielkopolska (Polska), Yorkshire and Humber (Wlk. Brytania). 

Wybór obszaru tematycznego konglomeratu. W związku z organizacją konferencji Narodów Zjednoczonych w Poznaniu w sprawie zmian klimatycznych w grudniu 2008 r. oraz faktem, iż temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym w powiązaniu z redukcją zużycia energii (tzw. Pakiet Energetyczny) jest przewodnim tematem na forum UE w tym roku, Wielkopolska aktywnie optowała za wyborem bloku: „Zrównoważony rozwój: odpowiedź regionów na zmiany klimatyczne”. Temat ten został przez BIWW podjęty także z myślą o staraniach  związanych z utworzeniem Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią (WAZE) oraz innych partnerów regionalnych o współfinansowanie projektów wspólnotowych w programach Inteligentna Energia i Interreg.

Wielkopolska zaproponowała udział Premiera Jerzego Buzka, posła Parlamentu Europejskiego, jako głównego mówcy podczas seminarium konglomeratu. Premier Jerzy Buzek jest postacią bardzo znaną w środowisku międzynarodowym nie tylko jako polityk, lecz także dzięki swojej wieloletniej karierze naukowej (posiada tytuł profesora) i wdrażaniu rozwiązań w dziedzinie ochrony powietrza w przemyśle, jako wybitny ekspert w sprawach ochrony środowiska. Obecnie Premier Buzek działa w trzech komisjach Parlamentu Europejskiego: Komisji ds. ochrony środowiska, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa żywności, Komisji ds. przemysłu, badań i energii oraz Komisji ds. zapobiegania zmianom klimatycznym. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego wystosowało zaproszenie do Premiera, który zgodził się wziąć udział w seminarium poświęconym tej tematyce. W związku z powyższymi przesłankami i entuzjastycznym przyjęciem przez wszystkie regiony kandydatury Premiera Buzka jako głównego gościa seminarium, konglomerat zaakceptował wybór bloku tematycznego i ustalił swoją nazwę: „Zaawansowane regiony na rzecz zrównoważonego rozwoju” („Advancing Regions for Sustainable Development”).

Ustalenia nt. organizacji 2 seminariów w ramach konglomeratu

W trakcie prac konglomeratu nad wnioskiem aplikacyjnym, wyłoniły się dwa obszary zainteresowań w ramach głównego tematu. Region Dolna Saksonia i Pilzno opracowały projekt seminarium pt. „Regiony jako katalizatory zmian: w jaki sposób regiony EU odpowiedzą na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi?” Ma być to seminarium ukierunkowane na regiony i ich wewnętrzny potencjał wobec wyzwań związanych z przystosowaniem się do nowych wymogów i zmieniającego się otoczenia. Natomiast regiony Wielkopolska i Emilia-Romagna zaproponowały organizację seminarium pt. „Regiony jako katalizatory zmian: uwarunkowania międzynarodowe”. Uzasadnieniem dla takiego potraktowania zagadnienia zmian klimatycznych jest fakt, że jest to problem globalny i dotyczy zjawiska nieposiadającego granic, wymagającego wspólnych działań społeczności międzynarodowej. Wiele uwagi na forum europejskim poświęca się także inicjatywie oddolnej regionów jako twórców dobrych praktyk, które być może i w tematyce przeciwdziałania zmianom klimatycznym mogłyby wymieniać swoje doświadczenia nie tylko pomiędzy partnerami z Unii Europejskiej, ale także z całego świata. Ten temat daje również możliwość zorganizowania seminarium z udziałem znaczących gości: reprezentujących stanowisko UE oraz zewnętrznych partnerów UE, a więc innego niż tradycyjne warsztaty w ramach Open Days. Jest to także okazja, aby pochwalić się organizacją grudniowej konferencji Narodów Zjednoczonych w Poznaniu. Ze względu na duże zaangażowanie Wielkopolski i  Emilia-Romagna, seminarium z udziałem prof. J. Buzka odbędzie się w siedzibie obu regionów przy Avenue de l’Yser w Brukseli, w dniu 8 października 2008, w godzinach 16.45 do 18.30.