Danuta Hübner, unijna komisarz ds. polityki regionalnej, wygłosi dzisiaj w trakcie konferencji w Mariborze (Słowenia) przemówienie na temat przyszłego kształtu polityki spójności po 2013 r. Wydarzenie to zorganizowane przez prezydencję słoweńską Unii Europejskiej daje możliwość przedyskutowania zakresu polityki i jej oddziaływania oraz toruje drogę dla przyszłych dyskusji na temat budżetu UE. Komisarz przedstawi wstępne wyniki swoich analiz w zakresie wkładu w konsultacje społeczne prowadzone na temat przyszłości polityki spójności.
Uczestnicy wspomnianej konferencji w Mariborze to przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, instytucji europejskich (Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego) oraz inne strony zaangażowane w politykę spójności (organizacje pozarządowe, eksperci, stowarzyszenia regionalne, Europejski Bank Inwestycyjny, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, BusinessEurope).
Przed spotkaniem komisarz Hübner stwierdziła: „Polityka spójności musi nadal ewoluować w kierunku polityki przynoszącej wzrost zatrudnienia i rozwój gospodarczy w Unii, polityki, która stymuluje wewnętrzny rozwój naszych regionów. Z tego powodu reforma przewidziana na lata 2007-2013 w dalszym stopniu ukierunkowała politykę spójności na inwestycje przynoszące największe efekty w zakresie pobudzania konkurencyjności regionów europejskich.
W kontekście dzisiejszej debaty dodała również: „Wyzwania stojące przed europejskimi regionami wymagają polityki, nakierowanej na strukturalne elementy konkurencyjności, zrównoważony i trwały ekologicznie oraz społecznie rozwój, który promuje restrukturyzację gospodarek lokalnych, korzystając z ich specyficznych zasobów fizycznych, instytucjonalnych i osobowych. Polityka ta wymaga również wzmocnienia współpracy w ramach całej Unii, aby móc odpowiedzieć na problemy związane z globalizacją, zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwem energetycznym, demografią oraz integracją społeczną. Debatę na temat przyszłości polityki spójności należy postrzegać w tym właśnie kontekście”.
We wrześniu ubiegłego roku na stronach internetowych Komisji Europejskiej rozpoczęto debatę na temat przyszłości polityki spójności. Nadesłano ponad 100 uwag z państw członkowskich, regionów, miast, instytucji UE, od partnerów ekonomiczno-społecznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicieli środowisk akademickich oraz obywateli, których poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania opublikowane w czwartym sprawozdaniu w sprawie spójności (2007).
Można wyciągnąć pewne ogólne wnioski:
* Respondenci w przytłaczającej większości opowiedzieli się za polityką spójności wdrażaną na poziomie europejskim oraz przeciwko jakimkolwiek próbom jej regionalizacji.
* Krajowe i regionalne władze poparły zasadę „przeznaczania środków”, to znaczy inwestowanie środków polityki spójności przez państwa członkowskie i regiony zgodnie z unijną agendą na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
* Powszechnie uważa się, że europejska polityka spójności pobudza konkurencyjność regionów europejskich, w związku z czym powinna obejmować terytorium całej Unii Europejskiej.
* Współpracę terytorialną jednoznacznie uznano za zasadniczy element polityki spójności. W całej Unii istnieje również duża potrzeba, aby cel ten rozwijał się w przyszłości.
* W wielu uwagach przesłanych przez władze regionalne i lokalne podkreślono zasadę pomocniczości oraz wyrażono nadzieję, że będzie ona odgrywać większą rolę we wdrażaniu polityki spójności.
* W trakcie konsultacji odnotowano również postulaty przywrócenia funduszu na rzecz rozwoju obszarów wiejskich do grupy instrumentów strukturalnych.
Następne kroki
• Czwarte sprawozdanie w sprawie spójności gospodarczej i społecznej zostanie opublikowane przez Komisję w czerwcu i będzie zawierać streszczenie konsultacji społecznych.
• We wrześniu 2008 r. Komisja ogłosi zieloną księgę w sprawie spójności terytorialnej.
• Przed końcem roku Komisja opublikuje analityczne opracowanie, w którym zbadane zostaną scenariusze dla regionów europejskich w 2020 r.
Autor: Komisja Europejska