Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Wielkopolski Rogal Świętomarciński jako pierwszy regionalny produkt z Wielkopolski za sześć miesięcy ma szansę zostać zaaprobowany przez Komisję Europejską i stać się produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej. 7 marca 2008 r. wniosek dotyczący uznania Rogala Świętomarcińskiego za produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej . Teraz, w ciągu sześciu miesięcy zainteresowane podmioty zagraniczne mogą zgłaszać do Komisji Europejskiej sprzeciw wobec wniosku. Jeśli żaden sprzeciw nie zostanie zgłoszony, we wrześniu 2008 r. Rogal Świętomarciński uzyska unijny certyfikat. 

 

Oprócz rogala w kolejce po uzyskanie certyfikatu czekają 3 produkty z Wielkopolski: olej rydzowy, andruty kaliskie oraz wielkopolski ser smażony.  Te produkty znajdują się w ostatniej fazie rozpatrywania, która powinna zakończyć się w kwietniu. Po tym etapie odbywają się wewnętrzne konsultacje w ramach Komisji Europejskiej. Jeśli zakończą się one pozytywnie, przez kolejne trzy miesiące następuje tłumaczenie dokumentów na 21 oficjalnych języków unijnych. Według informacji, które otrzymaliśmy w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, cała procedura do momentu opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE wyniesie około 6 miesięcy.  

Krajem, który umieścił najwięcej swoich produktów na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia są Włochy – około 160, następni w kolejności są Hiszpanie oraz Grecy. Polacy znajdują się na końcu listy z certyfikowanymi: Oscypkiem oraz Bryndzą Podhalańską. Malta, Estonia, Łotwa oraz Litwa nie posiadają zarejestrowanego ani jednego produktu, a jedynym pozaunijnym produktem figurującym na liście Komisji Europejskiej jest kolumbijska kawa.  

 Autor: BIWW