Przedmiotem badania „Przyszłość europejskich funduszy strukturalnych” jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- jakie powinny być cele funduszy strukturalnych i w jaki sposób mogłyby bardziej efektywnie wspierać działania Państw Członkowskich regionów?
- czy w wypadku funduszy strukturalnych zachowana jest zasada subsydiarności i czy te same cele w dziedzinie spójności byłyby spełnione w razie renacjonalizacji dystrybucji tych środków (tj. gdyby polityka regionalna była finansowana wyłącznie ze źródeł krajowych)?
- jaki był wpływ rozszerzenia UE na fundusze strukturalne i czy w związku z kolejnym rozszerzeniem należało by wprowadzić jakikolwiek zmiany?
- w jaki sposób deklarowane przez UE przeciwdziałanie zmianom klimatu zostanie włączone do działań kwalifikowanych w ramach funduszy strukturalnych w kolejnym okresie programowania?
- jakie powinny być kryteria określania udziału wydatków na politykę strukturalna
w budżecie UE?
- czy kryteria kwalifikowalności regionów otrzymujących wsparcie strukturalne z UE są odpowiednie i sprawiedliwe, czy powinny zostać utrzymane po 2013?
W celu pozyskania materiałów służących celom powyższej analizy członkowie Podkomisji w składzie: Baronowa Cohen z Pimlico (przewodnicząca), Lord Woolmer z Leeds, Lord Kerr z Kinlochard, Lord Trimble oraz urzędnicy: Simon Blackburn oraz Peter Fassolulos, odbyli wizytę w Brukseli, w ramach której w dn. 6 marca br. spotkali się Stałym Przedstawicielstwie Wlk. Brytanii przy UE z przedstawicielami biur Wielkopolski i Lubelszczyzny. Zaproszenie i przywilej prezentowania naszego regionu przed komisją Izby Lordów jest dla naszego biura wielkim zaszczytem-zapewniała Dyrektor Monika Kapturska.
Przedstawiciele wielkopolskiego przedstawicielstwa odpowiadali na pytania związane z rolą biur regionalnych w Brukseli i sposobami reprezentowania interesów regionu na forum europejskim, wielkością alokacji środków strukturalnych oraz jej wykorzystaniem w regionie. Dyrektor Monika Kapturska objaśniała przedstawicielom Komisji jakie są rodzaje projektów i działań podejmowanych w Wielkopolsce.
Przewodnicząca Komisji podziękowała za prezentacje, dyskusje i materiały przygotowane na potrzeby badania „Przyszłość funduszy strukturalnych”. Poprosiła również, o ile jest to możliwe, o nadsyłanie pisemnych uwag z naszego regionu dotyczących praktyki wdrażania funduszy strukturalnych- np. czy można wprowadzić usprawnienia do procesu wdrażania funduszy, ewentualne uwagi dotyczące jakości współpracy z Komisją Europejską w tej dziedzinie, itd.