Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej ogłasza dziś wyniki Eurobarometru, badania opinii Europejczyków na temat tej dziedziny polityki. Okazuje się, że obywatele w swojej zdecydowanej większości dostrzegają korzystne skutki polityki, na którą przeznacza się ponad jedną trzecią europejskiego budżetu, w swoim mieście czy regionie. Życzą oni sobie ambitniejszych działań w tej sferze, ukierunkowanych na zwalczanie globalnego ocieplenia i na problemy związane z globalizacją czy też zmianami demograficznymi.

Zdaniem komisarz Danuty Hübner, „Wyniki badania potwierdzają zaufanie, jakim Europejczycy darzą działania w ramach polityki spójności. Obywatele opowiadają się nie tylko za dalszym wsparciem dla najuboższych regionów Europy, pozwalającym im nadrobić zaległości, ale również za utrzymaniem pomocy udzielanej wszystkim regionom europejskim. Domagają się dalszego nasilania działań na szczeblu europejskim, które mogłyby się mierzyć z nowymi wyzwaniami XXI wieku, takimi jak globalne ocieplenie, zmiany demograficzne czy skutki globalizacji. Potrzeba nam więc środków na miarę tych powszechnych oczekiwań.”

Sondaż Eurobarometr przeprowadzony w styczniu w 27 państwach członkowskich UE należy do szeroko zakrojonej publicznej konsultacji na temat kształtu przyszłej polityki regionalnej, podjętej przez Danutę Hübner we wrześniu ubiegłego roku IP/07/1406. Ma ona na celu zaangażowanie w debatę możliwie jak najliczniejszej grupy obywateli.

Stosunkowo dobrze znana i oceniana dziedzina polityki

Co drugi badany deklaruje, że wie o pomocy z funduszy spójności udzielonej jego miastu lub regionowi. Świadomość ta jest bardziej rozpowszechniona w dwunastu nowych państwach członkowskich (60 %) niż w państwach, które były w Unii już przed 2004 r. (47%). Najbardziej uwrażliwieni na tę tematykę są Słoweńcy (66 %), Litwini (65 %), Austriacy i Irlandczycy (64 %); do najsłabiej uświadomionych należą Bułgarzy (35 %), Cypryjczycy (35 %) i Holendrzy (30 %). Do grup sytuujących się poniżej średniej wspólnotowej zaliczają się Niemcy (46%), Francuzi (45 %) i Brytyjczycy (38 %).

Zdecydowana większość (70 %) badanych, którym ten obszar działań nie jest obcy, uznała, że efekty tej polityki są korzystne. Tylko co piąty Europejczyk nie dostrzega korzyści dla jego regionu wypływających z polityki regionalnej – w szczególności dotyczy to Francuzów, Holendrów, Bułgarów i Słoweńców. Przykładowymi krajami, gdzie, przeciwnie, niemal jednogłośnie uznaje się korzyści pomocy europejskiej, są Litwa i Irlandia.

Europejczycy potwierdzają również rację bytu polityki regionalnej – skoro w 85 % popierają pierwszeństwo najuboższych regionów w dostępie do pomocy umożliwiającej im nadrobienie zaległości. Skądinąd nie mniej niż 58 % obywateli zgadza się z utrzymaniem polityki wspierania wszystkich regionów Europy, nie tylko najuboższych.

Dziedziny, które Europejczycy uznają za priorytetowe

Dziedziny, na które obywatele skierowaliby inwestycje w pierwszej kolejności, to oświata, zdrowie, infrastruktura społeczna, ochrona środowiska naturalnego i zapobieganie zagrożeniom. W drugiej kolejności przyznaliby wsparcie na cele szkolenia zawodowego i pomocy dla małych przedsiębiorstw.

W zdecydowanej większości Europejczycy uważają, że misja polityki regionalnej powinna w przyszłości obejmować wyzwania, jakie stawia walka z globalnym ociepleniem, globalizacja i przemiany demograficzne. Za priorytetowe wyzwania (pierwsze lub drugie pytanie) uznali zmiany klimatyczne (85 %), proces globalizacji (54 %) oraz przemiany demograficzne (52 %).

Uznanie dla sposobu gospodarowania funduszami

Obywatele Europy w znacznej mierze popierają również zasadę partnerstwa, dzięki której społeczeństwo obywatelskie może mieć swój udział w zarządzaniu funduszami. Nie mniej niż 82 % Europejczyków pozytywnie ocenia zaangażowanie stowarzyszeń przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji działających na rzecz równości szans czy też ochrony środowiska w wybór realizowanych na ich terenie projektów. Świadczy to o uznaniu obywateli dla poszanowania zasady zarządzania wielopoziomowego, jakim wyróżnia się polityka spójności.

Hasło przewodnie na lata 2007-2013: więcej przejrzystości


Z punktu widzenia Komisji państwa członkowskie powinny dokładać starań na rzecz dalszego upowszechniania wśród obywateli wiedzy o tysiącach dofinansowywanych projektów, które zawdzięczają nakładom z unijnego budżetu.

Wspólnotowe przepisy regulujące gospodarowanie funduszami w latach 2007-2013 po raz pierwszy nakłada na państwa członkowskie obowiązek publikowania list projektów współfinansowanych przez Unię, beneficjentów oraz wysokości przyznanego dofinansowania. Już teraz są one zobowiązane do przedkładania Komisji planów komunikacji społecznej dla każdego z 450 programów przewidzianych do sfinansowania w ramach polityki spójności na lata 2007-2013. Komisarz Hübner podkreśla wysoką jakość złożonych dotąd planów, które są odzwierciedleniem coraz usilniejszych starań państw członkowskich o poprawę komunikacji społecznej.

Pełne sprawozdanie z wyników badania dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

 

Autor: Komisja Europejska