Pomysł przystąpienia do sieci jest bezpośrednim skutkiem styczniowej wizyty studyjnej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Radni Sejmiku, po zapoznaniu się z ideą, dokonaniami i planami Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej wyrazili wtedy zainteresowanie współpracą naszego regionu z gronem tak aktywnych i silnych partnerów.
Głównym założeniem Strategii Lizbońskiej jest uczynienie z Unii Europejskicj do 2010 roku najbardziej konkurencyjnej i najdynamiczniej rozwijającej się na świecie gospodarki opartej na wiedzy. Uczestnictwo w Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej niesie ze sobą wielkie szanse dla Wielkopolski związane ze współpracą, wymianą doświadczeń i wiedzy z regionami silnymi gospodarczo, mającymi duże osiągnięcia w obszarze nauki, wdrażania innowacji, rozwoju przedsiębiorczości i inwestowania w kapitał ludzki.
Podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli regiony Emilia-Romagna i Randstad zaprezentowały Pilotażowe Projekty Lizbońskiego Planu Działania, w których przedstawiono zrealizowane działania, podstawy finansowe do ich wdrażania oraz osiągnięte efekty. W ramach projektów m.in. udoskonalono współpracę badawczą, transfer technologii pomiędzy jednostkami badawczymi a przedsiębiorstwami, MSP i sektorem usług. Projekty obejmowały na przykład rozwój istniejących lub nowo powstałych centrów innowacyjnych ukierunkowanych na promowanie innowacji w firmach poprzez podnoszenie świadomości oraz bezpieczeństwa usług. Poprzez stymulację innowacji i nowych technologii przyczyniono się do wzrostu rozwoju regionalnego i lokalnego, wzrostu zatrudnienia, podniesienia świadomości, a przez to do polepszenia jakości życia.
Na zakończenie spotkania Dyrektor Biura
Autor: BIWW