Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
lrn1.jpg W poniedziałek 10 marca, we wspólnej siedzibie Wielkopolski, Hesji i Emilia-Romagna w Brukseli odbyło się spotkanie Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej. Trzy regiony: Wielkopolska, Hesja oraz Dolina Tagus i Lizbona prezentowały się na nim jako nowi potencjalni członkowie sieci. Organizacja skupia ambitne regiony europejskie, które pragną odgrywać kluczową rolę w osiąganiu celów Strategii Lizbońskiej. Do sieci należą już  m.in. hiszpańska Walencja, Region Bruksela Stolica, Helsinki, holenderski region Randstad, Sztokholm, Emilia-Romagna, Ryga i angielskie West-Midlands. W lecie tego roku, podczas Walnego Zgromadzenia w Bolonii, ma dojść do poszerzenia sieci, a Wielkopolsce zaproponowano przystąpienie do niej jako jedynemu polskiemu partnerowi.

Pomysł przystąpienia do sieci jest bezpośrednim skutkiem styczniowej wizyty studyjnej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. Radni Sejmiku, po zapoznaniu się z ideą, dokonaniami i planami Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej wyrazili wtedy zainteresowanie współpracą naszego regionu z gronem tak aktywnych i silnych partnerów.

Głównym założeniem Strategii Lizbońskiej jest uczynienie z Unii Europejskicj do 2010 roku najbardziej konkurencyjnej i najdynamiczniej rozwijającej się na świecie gospodarki opartej na wiedzy. Uczestnictwo w Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej niesie ze sobą wielkie szanse dla Wielkopolski związane ze współpracą, wymianą doświadczeń i wiedzy z regionami silnymi gospodarczo, mającymi duże osiągnięcia w obszarze nauki, wdrażania innowacji, rozwoju przedsiębiorczości i inwestowania w kapitał ludzki.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli regiony Emilia-Romagna i Randstad zaprezentowały Pilotażowe Projekty Lizbońskiego Planu Działania, w których przedstawiono zrealizowane działania, podstawy finansowe do ich wdrażania oraz osiągnięte efekty. W ramach projektów m.in. udoskonalono współpracę badawczą, transfer technologii pomiędzy jednostkami badawczymi a przedsiębiorstwami, MSP i sektorem usług. Projekty obejmowały na przykład rozwój istniejących lub nowo powstałych centrów innowacyjnych ukierunkowanych na promowanie innowacji w firmach poprzez podnoszenie świadomości oraz bezpieczeństwa usług. Poprzez stymulację innowacji i nowych technologii przyczyniono się do wzrostu rozwoju regionalnego i lokalnego, wzrostu zatrudnienia, podniesienia świadomości, a przez to do polepszenia jakości życia.W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, członkowie Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej, Rządu Flamandzkiego, Agencji Rozwoju Regionalnego (ERVET) oraz Słoweńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Przedsiębiorczości i Badań Naukowych (SBRA).

Na zakończenie spotkania Dyrektor Biura Monika Kapturska przekazała list Marszałka Marka Woźniaka do Przewodniczącej Sieci – Lotty Finstorp – w sprawie przystąpienia Wielkopolski do Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej.

Autor: BIWW