Na wiosennym szczycie Rada Europejska przyjmie nowe wytyczne dla polityk gospodarczych na nadchodzące trzy lata, które stanowić będą podstawowy instrument koordynacji krajowych polityk gospodarczych państw członkowskich UE.
Wraz z wytycznymi dla polityk zatrudnienia wytyczne gospodarcze tworzą Zintegrowane Wytyczne na rzecz Wzrostu i Zatrudnienia. Przyjmując wytyczne Rada Europejska zapoczątkuje drugi cykl wdrażania Strategii na rzecz Wzrostu i Zatrudnienia od czasu przeglądu i odnowienia Strategii Lizbońskiej w 2005 roku.
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie zintegrowanych
wytycznych dotyczących wzrostu i zatrudnienia przygotowane w ramach
inicjatywy własnej.
Wysoki kurs euro zagrożeniem dla konkurencyjności
Parlament uważa, że rosnąca nierównowaga, zagregowany popyt i globalna presja inflacyjna mogą stać się poważnym wyzwaniem dla polityki monetarnej, dlatego wzywa do podjęcia skoordynowanych działań na rzecz zwiększenia prężności gospodarki UE. Pomóc powinna w tym właściwa polityka gospodarcza, która jednocześnie zwiększyłaby zaufanie i zmniejszyła niepewność wynikającą z obecnego kryzysu finansowego. Z myślą o stabilności makroekonomicznej, wzrostowi wydajności musi towarzyszyć bardziej sprawiedliwy podział korzyści płynących ze wzrostu gospodarczego i zwiększenie spójności społecznej. Parlament przypomina o postulacie, aby podwyżki zarobków dotrzymywały kroku średnioterminowemu wzrostowi wydajności produkcji.
Sprawozdanie podkreśla potrzebę prowadzenia rozsądnej polityki fiskalnej będącej warunkiem koniecznym dla zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy w każdym z państw członkowskich.
Posłów niepokoi wysoki kurs wymiany euro mogący stanowić zagrożenie dla konkurencyjności europejskiej gospodarki i zmniejszający możliwość podejmowania działań w obrębie polityki monetarnej. Zdaniem posłów, aprecjacja kursu wymiany euro wynika z rosnącej nierównowagi w krajach trzecich i słabości popytu wewnętrznego w strefie euro.
Protekcjonizm osłabia prawa konsumentów
Parlament uważa, że zamiast ograniczać się do biernego dostosowywania się do globalizacji, Unia Europejska powinna kształtować ten proces. Sprawozdanie podkreśla znaczenie ściślejszej współpracy strategicznej na skalę międzynarodową, zwłaszcza poprzez stosunki transatlantyckie, oraz wspólnych działań w ramach silniejszych organizacji wielostronnych, promując główne zasady UE – solidarność, demokrację, praworządność i poszanowanie praw człowieka. Jednocześnie PE wzywa do zastosowania środków mających na celu zwalczanie protekcjonizmu zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza nią. Protekcjonizm zamiast chronić prawa konsumentów i obywateli prowadzi do ich osłabienia.
Europa liderem technologii związanych z OZE
Parlament podkreśla rolę instrumentów rynkowych w dążeniu do celów obejmujących przekształcenie gospodarki europejskiej w gospodarkę wydajną energetycznie i opartą na odnawialnych źródłach energii. Utrzymująca się tendencja zwyżkowa cen energii oraz kumulacja zagrożeń dla klimatu oznacza, że ważne jest, aby w dalszym ciągu promować efektywność energetyczną. Parlament zwraca uwagę, że przedsiębiorstwa unijne sytuują się wśród światowych liderów w zakresie rozwoju technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Wkład polityki podatkowej w agendę lizbońską
Korzyści dla gospodarki przyniosłoby przeniesienie obciążeń podatkowych z pracy na degradację środowiska. Zdaniem posłów należy także zmniejszyć obciążenia związane z zatrudnieniem, aby stworzyć więcej miejsc pracy i zwalczać nielegalną działalność gospodarczą.
PE podkreśla potrzebę stworzenia skoordynowanych ram fiskalnych, które powinny być korzystne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla MŚP, i sprzyjać wzrostowi i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Jednakowe warunki konkurencji w sektorze usług…
Podczas gdy wspólny rynek towarów jest stosunkowo dobrze zintegrowany, rynki usług, w tym usług finansowych, pozostają podzielone. Parlament apeluje o szybszą integrację rynku usług poprzez konsekwentne i spójne wdrażanie i egzekwowanie uzgodnionych przepisów oraz usunięcie przeszkód dla konkurencji i wchodzenia na rynek.
… i przemysłach sieciowych
Posłowie są przekonani, że własność publiczna na rynkach energii elektrycznej i gazu stanowi jeden z głównych czynników prowadzących do zakłóceń na szczeblu europejskim oraz że bodźce sprzyjające konkurencji na tych rynkach muszą być w dalszym ciągu ulepszane. Rozbudowa, poprawa i połączenie infrastruktury europejskiej, a w szczególności skoncentrowanie się na projektach transgranicznych i połączeniach między „starą” i „nową” Europą, powinno przyczynić się do powstania odpowiednich warunków dla znacznego wzrostu produktywności sektorów transportu, energii i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Rezolucja w sprawie Strategii Lizbońskiej
Parlament Europejski przyjął także rezolucję w sprawie Strategii Lizbońskiej, w której posłowie podkreślają konieczność jej "energicznego wdrożenia". Rozwój gospodarczy oraz przyszły dobrobyt w Europie zależą od możliwości stworzenia lepszych warunków zrównoważonego wzrostu i zwiększenia zatrudnienia oraz od działań podjętych w odpowiedzi w odpowiedzi na wyzwania wynikające z globalizacji, zmian demograficznych i globalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Posłowie uważają, że w celu zapewnienia sukcesu odnowionej agendy lizbońskiej należy zwiększyć wzrost gospodarczy Europy i przezwyciężyć niedostateczny popyt na rynku wewnętrznym, przez zwiększenie dochodów w efekcie wzrostu wydajności i zatrudnienia.
MŚP
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych miejsc pracy i wykorzystywaniu nowych badań. Dlatego PE popiera proponowane przez Komisję prawo o drobnej przedsiębiorczości jako narzędzie służące tworzeniu szans dla MŚP. Komisja zobowiązała się do zmniejszenia obciążenia regulacyjnego, co posłowie powitali z zadowoleniem.
Walka z bezrobociem i eliminacja ubóstwa
Europa nie może sobie pozwolić na obecne, wysokie wskaźniki bezrobocia. Gwałtowne zmiany zachodzące na świecie nie pozostaną bez wpływu na europejski model społeczny. PE jest zdania, że Europa musi przeprowadzić reformy rynków pracy i systemów opieki społecznej w celu wzmocnienia zachęt do pracy i zapewnienia ludziom możliwości i umiejętności radzenia sobie ze zmianami oraz ułatwienia im powrotu do pracy zarobkowej. Należy wdrożyć uzgodnione zasady dotyczące modelu elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego. Parlament uważa, że niedopuszczalne jest, aby ludzie żyli poniżej granicy ubóstwa i znajdowali się w sytuacji wykluczenia społecznego. Zaznacza, że wszyscy europejscy obywatele powinni mieć dostęp do godziwej pracy i życia, również po przejściu na emeryturę.
Parlament wzywa państwa członkowskie do ustanowienia przepisów dotyczących spraw takich jak minimalne wynagrodzenie oraz innych uregulowań prawnych i ogólnie wiążących, lub układów zbiorowych, które umożliwiłyby pełnoetatowym pracownikom utrzymanie się na godziwym poziomie ze swoich zarobków.
Autor: Parlament Europejski