Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ankieta opinia

Najnowsze badanie Eurobarometru pokazuje najwyższy poziom zaufania do Unii Europejskiej od 18 lat i najwyższe w historii poparcie dla euro. W obecnym kontekście geopolitycznym Europejczycy chcieliby również, aby UE była silniejsza i bardziej asertywna dzięki wspólnej polityce obrony i bezpieczeństwa, natomiast wartością, która najlepiej reprezentuje UE pozostaje pokój.

52 proc. Europejczyków ma zaufanie do UE, co stanowi najwyższy wynik od 2007 r. Poziom zaufania jest najwyższy wśród młodych ludzi w wieku 15–24 lat (59 proc.). Rekordowym od 18 lat wynikiem jest również to, że 52 proc. Europejczyków twierdzi, że ufa Komisji Europejskiej, przy czym ponownie odnotowano szczególnie wysokie wyniki wśród młodych obywateli (57 proc.). Jednocześnie 36 proc. Europejczyków twierdzi, że ufa swojemu rządowi krajowemu, a 37 proc. twierdzi, że ufa krajowemu parlamentowi.

Trzy czwarte respondentów (75 proc.) – odsetek najwyższy od ponad dwudziestu lat – twierdzi, że czuje się obywatelami UE.

Co więcej, ponad sześciu na dziesięciu obywateli UE (62 proc.) również z optymizmem patrzy na przyszłość UE.

Europejczycy zdecydowanie popierają euro

W badaniu Eurobarometr odnotowano najwyższe w historii poparcie dla wspólnej waluty, zarówno w UE (74 proc.), jak i w strefie euro (83 proc.). Jeśli chodzi o postrzeganie sytuacji gospodarki europejskiej, 44 proc. Europejczyków uważa ją za dobrą, natomiast 48 proc. uważa ją za złą. Większość (43 proc.) nadal uważa, że europejska sytuacja gospodarcza pozostanie stabilna w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Europejczycy chcą silniejszej i bardziej asertywnej UE

Prawie siedmiu na dziesięciu respondentów (69 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Unia Europejska jest stabilnym miejscem na tle niespokojnego świata.

Prawie dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (88 proc.) zgadza się, że współpraca między krajami i regionami świata powinna w większym stopniu opierać się na zasadach. Ponad czterech na pięciu obywateli UE (86 proc) zgadza się, że rosnące taryfy celne są szkodliwe dla gospodarki światowej. 80 proc. respondentów zgadza się jednak, że jeżeli inne kraje podniosą swoje cła na przywóz z UE, UE dbając o swoje interesy powinna w odpowiedzi nałożyć taryfy celne.

Ponad osiem na dziesięć (81 proc.) popiera wspólną politykę obrony i bezpieczeństwa wśród państw członkowskich, co stanowi najwyższy wynik od 2004 r. Jednocześnie 78 proc. respondentów jest zaniepokojonych stanem obronności i bezpieczeństwa UE w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jeśli chodzi o priorytety budżetu UE, obywatele europejscy chcieliby, aby budżet UE był przeznaczony na obronność i bezpieczeństwo (43 proc.), zatrudnienie, sprawy społeczne i zdrowie publiczne (42 proc.) oraz kształcenie, szkolenie, młodzież, kulturę i media (34 proc., wynik stabilny). Bezpieczeństwo i obrona dla 40 proc. respondentów są również najważniejszym obszarem, który zdaniem obywateli powinien korzystać ze zwiększonego finansowania UE, a następnie transformacja energetyczna/przystępna cenowo energia (32 proc.).

Według Europejczyków UE powinna podjąć działania w perspektywie średnioterminowej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony (39 proc.), a następnie gospodarki (29 proc.), migracji (24 proc.) oraz klimatu i środowiska (24 proc.). Jednocześnie 44 proc. obywateli UE uważa, że najważniejsze dla ich życia w perspektywie krótkoterminowej będzie miało zapewnienie pokoju i stabilności. Pozytywne skutki przyniesie też: zabezpieczenie dostaw w zakresie żywności, zdrowia i przemysłu w UE (27 proc.) oraz tworzenie większych możliwości zatrudnienia (26 proc.).

Pokój (41 proc., +2 p.p.) pozostaje wartością, która nadal najlepiej reprezentuje UE, a następnie demokracja (33 proc. -2 p.p.) oraz poszanowanie praworządności, demokracji i praw podstawowych (28 proc., nowe pytanie).

Poparcie dla postawy UE wobec wojny w Ukrainie jest nadal stabilne

W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie 80 proc. europejskich respondentów zgadza na przyjęcie do UE osób uciekających przed wojną, a ponad trzy czwarte Europejczyków (76 proc.) zgadza się z udzielaniem Ukrainie wsparcia finansowego i humanitarnego. 72 proc. obywateli UE popiera sankcje gospodarcze nałożone na rosyjski rząd, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne, a sześć na dziesięciu (60 proc.) popiera przyznanie Ukrainie przez UE statusu kraju kandydującego, zaś 59 proc. zgadza się z finansowaniem przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest nadal uważana za najważniejszą kwestię na szczeblu UE (27 proc.) spośród 15 pytań (a następnie sytuacja na arenie międzynarodowej – 24 proc., zaś bezpieczeństwo i obrona – 20 proc.). 77 proc. europejskich respondentów zgadza się, że rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa UE.

Kontekst

Standardowe badanie Eurobarometr 103 (wiosna 2025 r.) przeprowadzono od 26 marca do 22 kwietnia 2025 r. w 27 państwach członkowskich UE. W sumie bezpośrednie wywiady przeprowadzono z 26 368 obywatelami UE. Badania przeprowadzono również w dziewięciu krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących (wszystkich z wyjątkiem Ukrainy) oraz w Zjednoczonym Królestwie.

Dodatkowe informacje

Standardowe badanie Eurobarometr 103

Źródło: Komisja Europejska