Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

 

banner 2608475 1280

1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i będzie przewodniczyć jej pracom przez sześć miesięcy.

Rada Unii Europejskiej to jeden z najważniejszych organów decyzyjnych UE. Składa się ze wszystkich ministrów z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Poszczególni ministrowie biorą udział w formalnych i nieformalnych radach, dotyczących ich resortowych zadań. Radom tym przewodniczy minister pochodzący z państwa sprawującego prezydencję.

  • Rada negocjuje i uchwala unijne prawo;
  • koordynuje politykę w niektórych dziedzinach;
  • uchwala budżet UE wraz z Parlamentem Europejskim;
  • zawiera w imieniu UE umowy międzynarodowe;
  • tworzy unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, we współpracy z Parlamentem Europejskim, i na podstawie propozycji Komisji Europejskiej.

Zadania państwa sprawującego prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Każde państwo członkowskie przez sześć miesięcy kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość działań UE i współpracę państw członkowskich.

W związku z tym, do zadań Polski w najbliższych miesiącach będzie należało:

  • Przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów przygotowawczych (komitety i grupy robocze).
  • Reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
  • Reprezentowanie Unii Europejskiej w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi (we współpracy z Komisją Europejską i Europejską Służbą Działań Zewnętrznych).
  • Rzetelne i transparentne komunikowanie wyników posiedzenia Rad. 

Państwo członkowskie musi być więc sprawnym organizatorem, zaufanym partnerem i uczciwym i bezstronnym mediatorem.

Rotacyjna prezydencja

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie, obejmując przewodnictwo raz na 13,5 roku.

Państwa członkowskie, które sprawują prezydencję po sobie, ściśle współpracują w grupach po trzy (tzw. trio prezydencji). Każda trójka ustala długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Rzeczypospolita Polska współtworzy trio z Królestwem Danii i Republiką Cypryjską.

Na podstawie wspólnego programu każde z tych państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy program sześciomiesięczny.

Polska prezydencja

Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku. Początek roku to szczególny czas nie tylko dla Polski, ale dla całej Wspólnoty, na który polska prezydencja ma wpływ.

To początek nowego cyklu instytucjonalnego:

  • po wyborach do Parlamentu Europejskiego;
  • początek prac nowego składu Komisji Europejskiej.

Polska prezydencja będzie mierzyć się także z wyzwaniami dotyczącymi m.in.: 

  • europejskiego bezpieczeństwa;
  • migracji,
  • zmian klimatu,
  • konieczności zapewnienia konkurencyjności UE na globalnym rynku.

Ponadto przewodnictwo Polski będzie przypadało na początek kadencji nowego prezydenta USA. 

Dlatego Polska prezydencja odpowiada na te wyzwania, przedstawiając odpowiedzialny program, skupiający się na bezpieczeństwie 450 milionów Europejczyków.

Pod przewodnictwem Polski w Radzie UE odbędą się 22 spotkania nieformalne w Warszawie i około 300 wydarzeń towarzyszących: spotkań eksperckich, urzędniczych. Poza nimi Polska realizuje interdyscyplinarny program kulturalny prezydencji w kraju i poza nim. 

Zapoznaj się z oficjalnym kalendarzem wydarzeń polskiej prezydencji tutaj.

Warto wiedzieć, że…

Rada Europejska

Składa się z głów państw i szefów rządów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. To ona wskazuje i wytycza ogólne kierunki i priorytety działań Unii Europejskiej. Liderzy europejscy obradują w Brukseli najczęściej raz na kwartał podczas tzw. Szczytów Europejskich. Pracom Rady Europejskiej przewodniczy jej Przewodniczący, którym od 1 grudnia jest António Costa.

Rada Unii Europejskiej

Składa się z ministrów państw członkowskich Unii Europejskiej i zbiera się na posiedzeniach organizowanych według dziedzin polityki. W ich trakcie ministrowie prowadzą dyskusje nad aktami prawnymi proponowanymi przez PE, wprowadzają zmiany w ich treści oraz przyjmują lub odrzucają wypracowane regulacje. Każde państwo członkowskie przewodniczy pracom Rady przez pół roku w systemie rotacyjnym. Ze względu na szczególny czas, na który przypada polskie przewodnictwo w Radzie, w centrum jego zainteresowań znalazło się bezpieczeństwo.

Rada Europy

Nie jest instytucją Unii Europejskiej. To organizacja międzynarodowa, do której należy 46 europejskich państw. Rada Europy ma swoją siedzibę w Strasburgu. Do jej zadań należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności.

Źródło: polish-presidency.consilium.europa.eu