Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

solidaritycorps without tagline en e1725459222719

Zaproszenie do składania wniosków na 2025 r. będzie wspierać działania promujące m.in. zrównoważenie środowiskowe, umiejętności cyfrowe, włączenie i różnorodność.

KE opublikowała zaproszenie do składania wniosków w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności 2025, w którym wspiera się uczestnictwo młodych ludzi w działaniach wolontariackich w społecznościach w całej UE i poza nią. Budżet w wysokości 166 mln EUR przydzielony na 2025 r. stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami ze względu na odzyskanie środków z lat pandemii COVID-19, kiedy wiele działań wolontariackich nie mogło się odbyć. Zaproszenie do składania wniosków na 2025 r. będzie ponownie wspierać projekty i działania wolontariackie promujące zrównoważenie środowiskowe, umiejętności i umiejętności cyfrowe, włączenie i różnorodność, aktywne obywatelstwo i inne.

Specjalne działania będą nadal zapewniać pomoc osobom uciekającym przed rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie. Uczestnicy mogą zaangażować się w szereg inspirujących działań solidarnościowych koncentrujących się na obszarach priorytetowych, takich jak włączenie społeczne, transformacja ekologiczna i cyfrowa, uczestnictwo demokratyczne i kwestie związane ze zdrowiem.

Wraz z zaproszeniem Komisja opublikowała sprawozdanie na temat Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021–2023, w którym przedstawiono wpływ programu w tych latach oraz jego wkład we wspieranie solidarności na całym świecie. W latach 2021–2023 program umożliwił ponad 66 000 młodych ludzi sprostanie wyzwaniom społecznym i humanitarnym. Raport opowiada potężne i inspirujące historie z całej Europy o tym, jak młodzi ludzie i organizacje reagowali na klimat i klęski żywiołowe oraz wspierali Ukraińców uciekających przed rosyjską wojną napastniczą. Sprawozdanie jest również wezwaniem do działania, aby więcej młodych ludzi zaangażowało się w działania solidarnościowe.

Korpus jest otwarty dla osób w wieku od 18 do 30 lat, a w przypadku wolontariatu wspierającego pomoc humanitarną poza UE – dla osób w wieku od 18 do 35 lat. Zainteresowane osoby młode powinny zarejestrować się na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności, na którym można znaleźć organizacje uczestniczące. Grupy osób młodych zarejestrowane na portalu mogą również ubiegać się o finansowanie projektów solidarnościowych, które prowadzą.

Podmioty publiczne i prywatne mogą ubiegać się o finansowanie na realizację działań w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Muszą posiadać znak jakości poświadczający, że są w stanie realizować wysokiej jakości działania solidarnościowe zgodnie z zasadami, celami i wymogami programu. Wnioski można składać za pośrednictwem agencji narodowych Europejskiego Korpusu Solidarności w państwach członkowskich UE i państwach stowarzyszonych (Islandia, Liechtenstein, Republika Macedonii Północnej i Turcja) lub w przypadku działań zarządzanych centralnie, takich jak zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie lub wolontariat w zakresie pomocy humanitarnej, za pośrednictwem Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury.

Kontekst

Europejski Korpus Solidarności, zainaugurowany w październiku 2018 r., opiera się na wcześniejszych unijnych inicjatywach solidarnościowych. Tworzy pomost między młodymi ludźmi a organizacjami, które chcą przyczynić się do działań solidarnościowych i doprowadzić do pozytywnych zmian w obszarach, które są dla nich ważne. Poprzez swoje działania wolontariackie, zarówno za granicą, jak i we własnym kraju, młodzi ludzie mogą przyczynić się do budowania bardziej integracyjnego społeczeństwa.

Od 2022 r. program rozszerzył swój zakres o wsparcie działań w zakresie pomocy humanitarnej na całym świecie.

Europejski Korpus Solidarności, dysponujący orientacyjnym budżetem w wysokości 1 009 mln euro na lata 2021–2027, ma umożliwić ponad 185 000 młodych ludzi udział w działaniach solidarnościowych.

Europejski Korpus Solidarności współpracuje z organizacjami i młodzieżą poprzez:

  • wspieranie projektów i działań mających na celu ochronę, zachowanie i poprawę stanu siedlisk przyrodniczych i środowiska, podnoszenie świadomości na temat zrównoważenia środowiskowego oraz umożliwienie zmiany zachowań;
  • przyczynianie się do transformacji cyfrowej poprzez wspieranie projektów i działań mających na celu podnoszenie umiejętności cyfrowych, rozwijanie umiejętności cyfrowych oraz zrozumienie zagrożeń i możliwości związanych z technologią cyfrową;
  • promowanie włączenia społecznego i różnorodności oraz dążenie do zapewnienia wszystkim młodym ludziom równego dostępu do możliwości oferowanych przez Europejski Korpus Solidarności; oraz
  • Angażowanie i wzmacnianie pozycji młodych ludzi, aby byli aktywni w społeczeństwie i stali się prawdziwymi twórcami zmian.
  • Okazywanie solidarności osobom w krajach spoza UE, które doświadczyły katastrof humanitarnych lub muszą zwiększyć swoją gotowość na ewentualne katastrofy w przyszłości, przy jednoczesnym uczeniu się nowych umiejętności, kultur i sposobów życia.

Aby uzyskać więcej informacji

***

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

Źródło: Przedstawicielstwo KE w Polsce