Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu posłowie wybrali całe kolegium komisarzy w głosowaniu imiennym.
370 posłów do Parlamentu Europejskiego głosowało za, 282 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Szczegółowe informacje na temat sposobu głosowania poszczególnych posłów do Parlamentu Europejskiego będą wkrótce dostępne na specjalnej stronie internetowej Parlamentu oraz w protokole sesji plenarnej.
Aby zostać zatwierdzonym, kolegium komisarzy musiało uzyskać większość oddanych głosów (art. 129 ust. 7 Regulaminu PE). Będzie to druga kadencja Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji, po zatwierdzeniu jej pierwszej Komisji przez posłów do Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2019 r.
Debata z posłami do PE przed głosowaniem
Przed głosowaniem Ursula von der Leyen przedstawiła swój zespół i program pracy, w którym potwierdziła zmiany, o które wnioskowali posłowie do PE w trakcie procesu oceny nowych komisarzy przez Parlament. „Jesteśmy gotowi natychmiast zabrać się do pracy” — powiedziała, podkreślając, że jej Komisja zawsze będzie oddana walce o wolność, suwerenność, bezpieczeństwo i dobrobyt. Jej przemówienie można przeczytać na stronie
Przewodnicząca von der Leyen ogłosiła, że pierwszą inicjatywą Komisji będzie Kompas Konkurencyjności, mający na celu zniwelowanie luki innowacyjnej Europy w stosunku do USA i Chin, zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności oraz dekarbonizację. W odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu powiedziała: „musimy i będziemy trzymać się jego celów”. Zobowiązała się do przedstawienia porozumienia na rzecz czystego przemysłu, rozpoczęcia strategicznego dialogu na temat przyszłości europejskiego przemysłu samochodowego, kontynuowania prac nad konkurencyjną gospodarką o obiegu zamkniętym i pracy na rzecz europejskiej unii oszczędnościowo-inwestycyjnej.
W kontekście trwających wojen na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki, Ursula von der Leyen powiedziała, że „Europa musi odgrywać większą rolę we wszystkich tych miejscach”, podkreślając, że jest ona „potrzebna bardziej niż kiedykolwiek”. Wzmocnienie naszego bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, powiedziała, wzywając Europę do wydawania większych kwot na obronę. „Bezpieczeństwo Europy zawsze będzie priorytetem tej Komisji”, dodała.
W późniejszej debacie niektórzy posłowie do PE podkreślili, że nowa Komisja szybko musi zacząć zajmować się wyzwaniami, przed którymi stoi Europa. Wezwali Komisję do poprawy konkurencyjności Europy w świetle zaostrzającej się globalnej konkurencji, wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, zapewnienia niezależności energetycznej i zbudowania unii obronnej w odpowiedzi na trwającą wojnę na Ukrainie. Inni wyrazili dezaprobatę dla nowego Kolegium Komisarzy. Nagrania i fragmenty debaty są dostępne w Centrum Multimedialnym Parlamentu.
Konferencja prasowa
Po ogłoszeniu wyników głosowania przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola i przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zwrócą się do mediów w sali konferencyjnej im. Daphne Caruany Galizii (w Strasburgu) ok. 13:00. Sprawdź informacje dla dla mediów. Konferencja prasowa będzie transmitowana na żywo i dostępna w Centrum Multimedialnym Parlamentu i EbS+.
Następne kroki
Po formalnym powołaniu przez Radę Europejską kwalifikowaną większością głosów nowa Komisja Europejska ma rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków 1 grudnia 2024 r.
Kontekst
Proponowane kolegium komisarzy zostało ocenione przez posłów do PE podczas specjalnych wysłuchań publicznych w dniach od 4 do 12 listopada.Kandydaci poddali się wysłuchaniom przez komisje Parlamentu Europejskiego w celu oceny ich przydatności i zdolności do wykonywania obowiązków związanych z przydzielonymi im tekami.
Konferencja Przewodniczących Parlamentu ogłosiła zamknięcie wysłuchań i opublikowała listy ewaluacyjne wszystkich komisarzy-desygnatów 27 listopada. Przeczytaj więcej o procesie wyboru Komisji w 2024 r. w nocie informacyjnej Biura Analiz PE.
Wyniki poprzednich głosowań zatwierdzających Komisję Europejską:
- 27.11.2019 Ursula von der Leyen / 461 za, 157 przeciw, 89 wstrzymujących się (751 posłów do PE)
- 22.10.2014 Jean-Claude Juncker / 423 - 209 - 67 (751 posłów do PE)
- 09.02.2010 José Manuel Barroso / 488 - 137 - 72 (736 posłów do PE)
- 18.11.2004 José Manuel Barroso / 478 - 84 - 98 (732 posłów do PE)
- 15.09.1999 Romano Prodi / 510 - 51 - 28 (626posłów do PE)
- 18.01.1995 Jacques Santer / 417 - 104 - 59 (567 posłów do PE)
Źródło: Parlament Europejski