Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
logo_sustenergy.pngW poniedziałek rozpoczął się w Brukseli Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii 2008 (EU Sustainable Energy Week - EUSEW) prowadzony w ramach Kampanii na rzecz Zrównoważonej Energii dla Europy. Przyszłość energetyczna Europy i zmiany klimatu to główne tematy drugiej edycji EUSEW, która jest inicjatywą Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej tworzonej wspólnie z instytucjami unijnymi, słoweńską prezydencją oraz wieloma innymi podmiotami. Imprezy  w ramach EUSEW - blisko 80 wydarzeń - rozpoczęły się w poniedziałek 28 stycznia i  potrwają do piątku 1 lutego. Będą się  odbywały nie tylko na terenie Brukseli – chociaż tutaj będzie ich zdecydowanie najwięcej – ale także w ośmiu różnych państwach m.in. w: Niemczech (Berlin), Hiszpanii (Murcja, Sewilla), Włoszech (Rzym, Palermo) czy Austrii (Wiedeń).  Wszystkie informacje dostępne są  na stronie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii Spotkania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii posłużą za wyjątkowe w skali świata miejsce wymiany poglądów i rozważań dla najlepszych specjalistów działających w tej dziedzinie. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości w społeczeństwie oraz uczulenie na kwestie związane z rozwojem zrównoważonej energii, promowanie produkcji i zużycia energii odnawialnej. Obywatele europejscy mogą się aktywnie włączyć w Europejską Kampanię Zrównoważonej Energii biorąc udział w  organizowanych na szczeblach lokalnych, regionalnych i krajowych dniach i tygodniach poświęconych energetyce. Wszelkie informacje dotyczące lokalnie organizowanych dni energetyki oraz Kampanii znajdują sie na stronie Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu.


Wśród szerokiej oferty konferencji, seminariów i warsztatów odbywających się w ramach tej edycji EUSEW za najciekawsze można uznać inaugurację porozumienia między burmistrzami (Covenant of Mayors), która miała miejsce dzisiaj tj. 29 stycznia. W ramach Porozumienia burmistrzowie około stu miast Europy, wśród nich 15 stolic, zobowiązali się osiągnąć do 2010 roku cel ograniczenia  o 20 % emisji gazów cieplarnianych. Kolejnym wydarzeniem o dużym znaczeniu jest wręczenie wyróżnień „Zrównoważona energia” . Celem tych wyróżnień jest informowanie społeczeństwa o programach, działaniach i najlepszych projektach w dziedzinie zrównoważonej energii.
 
Z polskiego punktu widzenia jedną z ważniejszych imprez, na której nie powinno zabraknąć przedstawicieli naszego kraju jest Inteligentna Energia - Europa: Europejski Dzień Informacyjny 2008. Podczas tej konferencji, organizowanej przez Agencję Wykonawczą ds. Konkurencyjności i Innowacji (Executive Agency for Competitiveness and Innovation - EACI) w dniu 31 stycznia, zostaną przedstawione warunki ubiegania się o dofinansowanie w ramach kolejnego naboru do programu Inteligentna Energia – Europa. Polska może zostać wykluczona z tej jego części, która umożliwia ubieganie się o dofinansowanie na zakładanie Agencji Energetycznych. Jest to o tyle ważne, że w obecnie rozstrzyganym konkursie, którego wyniki zostaną ogłoszone w marcu 2008, na około 60 złożonych projektów 8  to projekty polskie. Wszelkie informacje dotyczące IEE można znaleźć na stronie http://ec.europa.eu/energy/intelligent/agencies/index_en.htm