W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Europejski Tydzień Mobilności. Jest to kampania informacyjna Komisji Europejskiej poświęcona zrównoważonej mobilności w miastach. Kampania prowadzona jest co roku w dniach 16–22 września. Kulminacja obchodów przypadała na niedzielę – dzień bez samochodów we wszystkich miastach i miasteczkach biorących udział w kampanii.
Ponad 70 proc. obywateli UE mieszka na obszarach miejskich, które generują 23 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. Poprzez kampanię Komisja zachęca do zmiany nawyków na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych ekologicznych i inteligentnych rozwiązań.
Istnieje wiele sposobów udziału w kampanii. Władze lokalne mogą wykorzystać ten tydzień, by wypróbować innowacyjne środki planowania, promować nową infrastrukturę i technologię, sprawdzić jakość powietrza czy też zaangażować się w dyskusję z mieszkańcami. W działaniach promujących zrównoważoną mobilność mogą wziąć udział przedsiębiorstwa, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, placówki edukacyjne i lokalne władze. Jako wyraz uznania dla podejmowanych wysiłków przyznaje się nagrody za mobilność.
Co roku tydzień mobilności obchodzony jest pod innym hasłem, w tym roku jest nim „współdzielenie przestrzeni publicznej”. Hasło to ma zwracać uwagę na korzyści, jakie przestrzeń publiczna przynosi społeczeństwu. W 2024 r. w kampanii wzięło udział ponad 1 950 miast z ponad 40 krajów. Kampania jest powszechnie uznawana za siłę napędową wysiłków na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej w Europie i poza jej granicami, a jej popularność wzrasta z każdym rokiem.
Unijne ramy mobilności miejskiej wprowadzono, aby poprawić jakość życia w europejskich miastach, rozwiązać problemy związane z mobilnością miejską oraz rozpowszechnić wykorzystanie zrównoważonych środków transportu.
Więcej informacji
Strona kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności
Europejski Tydzień Mobilności – uczestniczące miasta i miasteczka