Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

culture moves europe third call

Unia Europejska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu i promowaniu kultury we wszystkich państwach członkowskich, doceniając jej znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki i stosunków międzynarodowych. Poprzez różnorodne inicjatywy i programy finansowania UE dokłada starań, by zachować bogate dziedzictwo kulturowe Europy, wspierać ekosystemy korzystne dla sektora kultury i sektora kreatywnego oraz promować różnorodność kulturową. 

Chociaż to poszczególne państwa członkowskie odpowiadają za swoją politykę w dziedzinie kultury, UE pomaga im sprostać wspólnym wyzwaniom, takim jak wpływ technologii cyfrowych, zmieniające się modele zarządzania kulturą oraz potrzeba wspierania innowacyjności sektora kultury i sektora kreatywnego.

Program Kreatywna Europa jest głównym źródłem unijnego finansowania w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Od 2014 roku z programu finansowane są projekty, które promują różnorodność kulturową, ułatwiają ekspresję artystyczną i zwiększają potencjał gospodarczy branży twórczej. Program jest podzielony na dwa komponenty – Kultura i Media– i uzupełniany przez komponent międzysektorowy, promujący innowacyjne działania i współpracę między różnymi sektorami kultury i sektorem kreatywnym. 

W ramach komponentu Kultura inicjatywy takie jak Culture Moves Europe umożliwiają mobilność pracowników sektora kultury w Europie i poza nią. Ta inicjatywa, w której uczestniczy 40 krajów, oferuje dotacje na mobilność dla artystów i pracowników sektora kultury i obejmuje takie sektory jak architektura, dziedzictwo kulturowe, wzornictwo i moda, literatura, muzyka, sztuki widowiskowe i sztuki wizualne. Dostępne są dwa rodzaje dotacji: na mobilność indywidualną oraz dla organizatorów pobytów twórczych. Najnowsze zaproszenie do składania wniosków o dotacje na mobilność indywidualną jest otwarte do 30 listopada 2024 r.

Istnieje wiele innych unijnych programów finansowania, które wspierają kulturę i kreatywność. Osoby zainteresowane złożeniem wniosku mogą skorzystać z przewodnika CulturEU dotyczącego finansowania. To interaktywne narzędzie internetowe przedstawia dostępne możliwości dofinansowania dla sektora kultury i sektora kreatywnego w ramach programów UE na lata 2021–2027.

Aby zwiększyć widoczność europejskiego sektora kultury i sektora audiowizualnego, UE dofinansowuje różnorodne działania, inicjatywy i nagrody. Ich celem jest nagradzanie osiągnięć i podnoszenie świadomości na temat kultury europejskiej i dziedzictwa europejskiego. Inicjatywy takie jak Europejskie Stolice Kultury – wybierane co roku miasta z bogatą ofertą kulturalną – pobudzają lokalną gospodarkę i zwiększają turystykę. Znak dziedzictwa europejskiego promuje obiekty o symbolicznym znaczeniu dla Europy. Europejska Nagroda Literacka nagroda im. Miesa van der Rohego w dziedzinie architektury współczesnej wyróżniają doskonałość w literaturze i architekturze. Muzyka dla Europy stanowi ramy dla inicjatyw i działań Komisji wspierających europejski sektor muzyczny.

Inwestując w kulturę, UE nie tylko wzmacnia europejską tożsamość i jedność, lecz również przyczynia się do wzrostu gospodarczego, spójności społecznej i dobrobytu swoich obywateli.

Dodatkowe informacje

Kultura i Kreatywność

Kreatywna Europa

Program „Culture Moves Europe”

Otwarte zaproszenie do składania wniosków o dotacje na indywidualną mobilność artystów i osób zawodowo związanych z kulturą 

Przewodnik CulturEU na temat finansowania na lata 2021–2027

Europejskie stolice kultury

Obiekty opatrzone znakiem dziedzictwa europejskiego

Europejska Nagroda Literacka

Nagroda im. Miesa van der Rohego w dziedzinie architektury współczesnej

Muzyka dla Europy

Źródło: Komisja Europejska