Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

flaga UE

Co pięć lat unijni przywódcy uzgadniają polityczne priorytety UE na przyszłość. To wspólna praca pod kierunkiem przewodniczącego Rady Europejskiej: w dyskusjach i podejmowaniu decyzji biorą udział wszyscy przywódcy. Odbywa się to przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego i przed mianowaniem kolejnej Komisji Europejskiej.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej 27 czerwca 2024 r. przyjęto program strategiczny na lata 2024–2029. W obliczu nowej rzeczywistości geopolitycznej program strategiczny na 2024-2029 i pomoże zwiększyć suwerenność Europy i lepiej przygotować ją na przyszłe wyzwania. Ma 3 filary:

  • wolna i demokratyczna Europa
  • silna i bezpieczna Europa
  • dobrze prosperująca i konkurencyjna Europa.

Dlaczego UE potrzebuje plan strategiczny?

W ostatnich kilku latach UE zmagała się z licznymi kryzysami, z których wyszła silniejsza i bardziej zjednoczona. Od walki ze zmianą klimatu po łagodzenie skutków pandemii Covid-19 i bezprecedensowe działania wspierające Ukrainę po rosyjskiej agresji – we wszystkich tych sprawach UE działała szybko i w sposób skoordynowany.

W coraz bardziej złożonym i niestabilnym świecie UE staje przed wyzwaniami gospodarczymi i geopolitycznymi. Szczególnie dziś przywódcy muszą opracować jasny plan strategiczny na najbliższe lata i stworzyć solidne ramy naszych najpilniejszych działań.

Jak powstawał?

Procesem kierował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ściśle współpracował on z przywódcami państw UE – w sposób zbiorowy i inkluzywny.

Po raz pierwszy o przyszłych priorytetach, które miały się znaleźć w programie strategicznym, przywódcy rozmawiali 6 października 2023 r. podczas nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie. W listopadzie 2023 r. i kwietniu 2024 r. Charles Michel zorganizował rundy konsultacji z przywódcami.

Program strategiczny na lata 2024–2029 przyjęto 27 czerwca 2024 r.

Więcej informacji

Źródło: Rada Unii Europejskiej