Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

zdjęcie 3

12 czerwca w brukselskiej siedzibie przedstawicielstw Wielkopolski, Emilii-Romanii, Hesji i Nowej Akwitanii odbyło się wydarzenie pt. „Europa zagłosowała”. Dziennikarze z Polski, Włoch, Niemiec i Francji podsumowali wyników wyborów europejskich, które odbyły się 6-9 czerwca 2024 r. Polskę reprezentowała Anna Słojewska, brukselska korespondentka dziennika Rzeczpospolita, a debatę moderował Piotr Maciej Kaczyński, konsultant ds. europejskich z Centrum im. Prof. Bronisława Geremka. W konferencji wzięło udział ponad 350 osób.

Wydarzenie w imieniu czterech regionów otworzyła Isabelle Boudineau, radna regionalna Nowej Akwitanii odpowiedzialna za współpracę europejską. Omówiła główne wyzwania stojące przed Unią Europejską: kryzys bezpieczeństwa, skutki zmiany klimatu oraz sytuacja geopolityczna. Podkreśliła też potrzebę jednoczenia w Europie oraz znaczenie silnej polityki spójności, która daje zauważalne efekty w regionach UE.

zdj. 1Piotr Maciej Kaczyński przedstawił ogólnoeuropejskie wyniki wyborów, pokazując wzrost poparcia dla centroprawicy i skrajnej prawicy, a także możliwości przyszłych koalicji w Parlamencie Europejskim. Moderator zwrócił uwagę, że w najbliższych miesiącach czeka nas wybór na kluczowe stanowiska UE, a także kształtowana będzie przyszła agenda instytucji unijnych.

Dziennikarze z Niemiec, Francji, Włoch i Polski przedstawili wyniki wyborów w swoich krajach oraz liderów największych partii politycznych. Frekwencja na poziomie unijnym wyniosła 51 proc., co jest lepszym wynikiem niż w poprzednich wyborach europejskich. Karl De Meyer z Les Echos oraz Marcus Becker z Der Spiegel zwrócili uwagę na słaby wynik partii obecnie rządzących we Francji i Niemczech - dwóch krajów UE o największej liczbie ludności. Ma to szczególnie poważne konsekwencje polityczne we Francji, gdzie prezydent podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu. Sytuacja jest zupełnie odwrotna w Polsce i Włoszech, gdzie partie rządzące osiągnęły dobre wyniki, jednak widoczna jest polaryzacja społeczeństwa. Włoski dziennikarz Lorenzo Robustelli z eunews.it zauważył, że wyniki wyborów pokazują także, że wyzwaniem dla Europy będzie przyszły skład Rady UE, składającej się w dużej części z rządów tworzonych przez partie eurosceptyczne.

zdjęcie 2

Anna Słojewska z Rzeczpospolitej zwróciła uwagę na zdecydowanie niższą frekwencję podczas wyborów europejskich (41 proc.) w porównaniu z zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce (74 proc.). Zwróciła uwagę na dobry wynik partii Donalda Tuska, który może odegrać istotną rolę w kształtowaniu nowej europejskiej sceny politycznej. Wskazała też główne zagadnienia agendy unijnej z polskiej perspektywy, którymi są pakt migracyjny oraz Europejski Zielony Ład.

Parlament Europejski zbierze się po raz pierwszy na sesji plenarnej w lipcu, a wybór przewodniczącego/ej Komisji Europejskiej odbędzie się najpóźniej we wrześniu. Obecna szefowa KE Ursula von der Leyen ma duże szanse na ponowny wybór. W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego 2024-2029 6 europosłów z Wielkopolski otrzymało mandaty: Ewa Kopacz (KO), Michał Wawrykiewicz (KO), Marlena Maląg (PiS), Krzysztof Hetman (Trzecia Droga), Anna Bryłka (Konfederacja) oraz Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli