Komisja opublikowała nową prognozę dla gospodarki UE, w której przewidziano bardziej optymistyczny scenariusz dla konsumentów. Po spowolnieniu aktywności gospodarczej w 2023 r., rok 2024 przyniesie dalsze spadki stóp inflacji oraz prawdopodobny stopniowy wzrost gospodarki UE. Wynika to w dużej mierze ze zwiększonej konsumpcji, która jest możliwa dzięki wyższym płacom i lepszej sytuacji na rynku pracy.
Konkretnie rzecz ujmując, w 2024 r. gospodarka UE powinna urosnąć o 1 proc. Wzrost gospodarczy w strefie euro prawdopodobnie osiągnie 0,8 proc. W 2025 r. PKB urośnie jeszcze bardziej. Tymczasem inflacja w UE drastycznie spadła od 2022 r., kiedy to jej poziom był najwyższy. Oczekuje się, że stopa inflacji spadnie do 2,7 proc. w 2024 r., a następnie do 2,2 proc. w 2025 r.
Rynek pracy również funkcjonuje dobrze. Pomimo spowolnienia aktywności gospodarczej w 2023 r. w gospodarce UE powstało ponad 2 mln miejsc pracy. W ostatnim kwartale roku współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20–64 lat osiągnęły rekordowe poziomy. W marcu 2024 r. wskaźnik bezrobocia w UE był rekordowo niski i wyniósł 6,0 proc.
Przed nami jednak kolejne wyzwania. Spada na przykład tempo wzrostu inwestycji. Wynika to z faktu, że budowanych jest mniej nowych domów, co z kolei wpływa na różne gałęzie przemysłu. W rezultacie przewiduje się, że oprocentowanie kredytów i pożyczek będzie spadać wolniej niż oczekiwano.
W ciągu jednego roku Komisja publikuje cztery prognozy gospodarcze. Obejmują one dane dotyczące PKB i inflacji dla wszystkich państw członkowskich, UE oraz strefy euro.
Dodatkowe informacje
Szczegółowe informacje dotyczące prognozy gospodarczej z wiosny 2024 r.
Wcześniejsze prognozy gospodarcze
Źródło: Komisja Europejska
![praca](/images/praca.jpg)