We wszystkich krajach UE nasila się problem niedoboru pracowników i umiejętności. W przeprowadzonym niedawno badaniu opinii blisko dwie trzecie (63 proc.) małych i średnich przedsiębiorstw stwierdziło, że ma trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednim profilu.
Z kolei Komisja ustaliła, że niedobory pracowników dotyczą 42 zawodów. Aby rozwiązać problem niedoboru pracowników i umiejętności, Komisja przedstawiła plan działania. Przedstawiono w nim najważniejsze działania, jakie UE, państwa członkowskie i partnerzy społeczni powinni podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Pomogą one w uwolnieniu potencjału wzrostu gospodarczego UE, zwiększeniu jej konkurencyjności i zapewnieniu jej obywatelom lepszych możliwości rozwoju.
Wskazano pięć obszarów działania:
- Aktywizacja osób niedostatecznie reprezentowanych na rynku pracy
- Rozwój umiejętności, szkolenia i kształcenia
- Poprawa warunków pracy
- Sprawiedliwa mobilność pracowników i osób uczących się wewnątrz UE
- Pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników spoza UE
Plan działania został skonsultowany z partnerami społecznymi, jako że ma to kluczowe znaczenie, by poznać potrzeby pracowników i wpływać na sytuację na rynku pracy. Plan opiera się również na licznych inicjatywach, które zostały już wprowadzone przez UE, państwa członkowskie i partnerów społecznych. Są to np. europejski program na rzecz umiejętności, europejski pakt na rzecz umiejętności i Europejski Rok Umiejętności. Proponowane działania są konieczne, jeżeli UE ma osiągnąć swoje cele na 2030 r. w zakresie umiejętności i zatrudnienia. Mowa tu o zwiększeniu zatrudnienia osób w wieku 20–64 lat do poziomu 78 proc. oraz zapewnieniu udziału 60 proc. osób dorosłych w corocznych szkoleniach.
Więcej informacji
Komunikat prasowy: Komisja chce rozwiązać problem niedoboru pracowników i umiejętności w UE
Europejski program na rzecz umiejętności
Szczyt partnerów społecznych w Val Duchesse 2024
Źródło: Komisja Europejska