Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

 

pomocKomisja przedstawiła rozwiązania, które mają zagwarantować mieszkańcom regionów przygranicznych w Unii Europejskiej dostęp do usług niezbędnych w życiu codziennym. W regionach tych żyje 150 mln Europejczyków. Często napotykają oni trudności w dostępie do transportu, opieki zdrowotnej, edukacji oraz infrastruktury. Poruszanie się między różnymi systemami prawnymi i administracyjnymi może być skomplikowane, kosztowne i niejasne.

Utrudnione może być na przykład korzystanie z pomocy służb ratunkowych, w sytuacji gdy najbliższa stacja pogotowia ratunkowego lub szpital znajdują się za granicą. Mieszkańcom tych regionów brakować może informacji na temat przysługujących im praw, różnych przepisów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego czy wymogów technicznych dla karetek pogotowia. W rezultacie mogą nie zdążyć dojechać do szpitala czy wezwać karetki na czas.

Nowy wniosek Komisji przewiduje, że państwa UE będą musiały ustanowić transgraniczne punkty koordynujące. Ich zadaniem będzie skontaktowanie osób zgłaszających konkretne problemy transgraniczne z odpowiednimi organami krajowymi. Wspólnie będą się starały wypracować praktycznie rozwiązanie. Ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia danego rozwiązania należeć będzie do państw UE. Komisja utworzy też sieć tych punktów koordynujących, aby mogły wymieniać ze sobą najlepsze praktyki.

Według badania z 2017 r. wyeliminowanie 20 proc. obecnych barier prawnych i administracyjnych zwiększyłoby PKB o 2 proc. i umożliwiło utworzenie ponad miliona miejsc pracy w regionach przygranicznych Europy.

Dodatkowe informacje

Współpraca transgraniczna w UE

Komunikat prasowy: Propozycja Komisji na rzecz wzmocnienia rynku wewnętrznego przez eliminację barier prawnych i administracyjnych w europejskich regionach przygranicznych

Sprawozdanie: skutki barier prawnych i administracyjnych w regionach położonych przy granicach lądowych

Badanie sondażowe mieszkańców regionów transgranicznych

Źródło: Komisja Europejska