W trakcie Światowego Szczytu na rzecz Działań Klimatycznych w Dubaju przewodnicząca Ursula von der Leyen, wraz z prezydencją COP28 oraz 118 państwami, zainicjowała globalne zobowiązanie na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.
Inicjatywa ta, zaproponowana po raz pierwszy przez przewodniczącą Komisji w trakcie forum największych gospodarek świata, które odbyło się w kwietniu, wyznacza globalne cele do 2030 r. polegające na potrojeniu mocy zainstalowanej energii odnawialnej do co najmniej 11 terawatów (TW) oraz podwojeniuodsetka usprawnień w zakresie globalnej efektywności energetycznej z ok. 2 proc. do 4 proc. w skali roku. Osiągnięcie tych celów przyczyni się do przejścia na zdekarbonizowany system energetyczny oraz pomoże w stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych o nieobniżonej emisji.
Globalne zobowiązanie zostało opracowane w ścisłej współpracy Komisji Europejskiej i prezydencji COP28 przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) oraz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Przyjęte podczas pierwszych dni COP28 zobowiązanie powinno pomóc w stworzeniu impulsu do zakończenia negocjacji z jak najbardziej ambitnymi wynikami na zakończenie tegorocznej konferencji. UE wzywa do podjęcia konkretnych działań mających na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych we wszystkich systemach energetycznych na świecie, w szczególności węgla. Będzie też forsowała stosowne sformułowania, które odzwierciedlą to stanowisko w ostatecznej decyzji COP.
Wkład finansowy UE w zobowiązanie
Aby wesprzeć realizację globalnego zobowiązania, przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w najbliższych dwóch latach zainwestujemy 2,3 mld euro z budżetu UE na wsparcie transformacji energetycznej w naszym sąsiedztwie i na całym świecie. UE będzie również korzystać ze swojego sztandarowego programu Global Gateway, aby dalej wspierać przejście na czystą energię. Komisja zachęca inne państwa darczyńców do podążenia za tym przykładem i przyspieszenia wdrożenia globalnego zobowiązania.
Co dalej?
Globalne zobowiązanie dotyczące odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej będzie kluczowym narzędziem służącym społeczności międzynarodowej do mierzenia postępów i utrzymania kursu na drodze do osiągnięcia celów w zakresie temperatury ustalonych w Paryżu. Przy wsparciu ze strony agencji MAE i IRENA coroczny przegląd wydarzeń na świecie przyczyniających się do osiągnięcia globalnych celów wynoszących 11 TW i 4 proc. rocznej poprawy efektywności energetycznej będzie publikowany co roku przed COP. Komisja będzie ściśle współpracować z europejskimi instytucjami finansowymi, takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych związanych z tym zobowiązaniem.
Więcej informacji:
Globalne zobowiązanie na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej
Przemówienie przewodniczącej Ursuli von der Leyen na wydarzeniu inaugurującym globalne zobowiązanie
Globalne cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej
Komunikat prasowy dotyczący priorytetów UE na COP28
Organizowane przez UE imprezy towarzyszące COP28
Źródło: Komisja Europejska