Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ECP 2023

Słuchowisko jest wspólnym projektem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach i uniwersyteckiego Radia Meteor.

Historia Kopciuszka z Poznania przygotowana została przez studentów i wykładowców z UAM. Baśniowa opowieść w wielkomiejskiej współczesności prezentowana była m.in. w Polskim Radiu i na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Przygotowana została także wersja ambisoniczna ze zmodyfikowanym scenariuszem, bo Kopciuszek w nowych szatach musiał odnaleźć się nie tylko w relacjach ze złą macochą i siostrami, ale także w czasach pandemii i lockdownu. Za reżyserię słuchowiska odpowiadała Gabriela Jelonek (absolwentka Politologii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM, jedna z założycielek Radia Meteor UAM i wieloletnia szefowa Działu Kultury rozgłośni). W rolę matki chrzestnej, która we współczesnej wersji jest ciotką z Ameryki wcieliła się prof. Dominika Narożna, a po opowieści jako narrator prowadził dr Piotr Lissewski.

European Citizen's Prize przyznaje się inicjatywom, które rozwijają współpracę w Europie i promują wspólne wartości. W tym roku zgłoszono 216 różnorodnych projektów. Parlament Europejski co roku przyznaje nagrodę projektom realizowanym przez osoby lub organizacje, które zachęcają do wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji w UE, współpracy transgranicznej oraz poszanowania Karty praw podstawowych UE.

To druga międzynarodowa nagroda związana z Radiem Meteor UAM. W 2017 roku Gabriela Jelonek została nagrodzona Europejską Nagrodą im. Karola Wielkiego dla młodych (European Charlemagne Youth Prize) za swoją audycję w języku angielskim "Erasmus Evening", którą prowadziła w Radiu Meteor UAM ze studentami programu Erasmus, którzy przyjechali na studia do Poznania.

Źródło: UAM

Fot.: organizatorzy