16 października we wspólnej siedzibie Hesji i Wielkopolski w Brukseli odbyło się wydarzenie pt. ”Polska zagłosowała” będące częścią cyklu „Europa po wyborach”. Anna Słojewska, korespondentka „Rzeczpospolitej”, przedstawiła międzynarodowej publiczności wstępne wyniki wyborów parlamentarnych oraz wzięła udział w dyskusji moderowanej przez Thomasa Gutschkera z dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
„We wczorajszych wyborach parlamentarnych frekwencja przekroczyła 72%, co jest najwyższym wynikiem w najnowszej historii Polski. To prawdziwy sukces demokracji.” - powiedziała Joanna Kubiak, p.o. dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli otwierając wydarzenie, które zgromadziło ponad 200 gości.
Warto również zaznaczyć, że były to nie tylko ważne wybory dla Polski, ale i dla Europy, gdyż poszczególne partie polityczne różniła wizja Polski i jej przyszłości, ale również podejście do członkostwa w Unii Europejskiej. Wiele także wskazuje na to, że wyniki tych wyborów będą miały wpływ na wybory samorządowe w Polsce oraz na wybory europejskie, które odbędą się wiosną przyszłego roku.
Podczas dyskusji, Anna Słojewska oraz Thomas Gutschker poruszyli główne wyzwania, przed którymi stoi Polska w kontekście jej członkostwa w Unii Europejskiej. Dotyczą one odblokowania środków Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności oraz zakończenie procedury z art. 7 unijnego traktatu dotyczącego naruszenia przez Polskę zasady praworządności.
Obaj dziennikarze zwrócili również uwagę, że te wybory mogą również zmienić dynamikę wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej, która obejmuje Czechy, Słowację, Węgry i Polskę, a także nadać nowy impuls do współpracy z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Pytania zadane przez międzynarodową publiczność dotyczyły m.in. zmiany klimatu, wojny w Ukrainie, podwyższenia wieku emerytalnego oraz praw kobiet z perspektywy programów wyborczych każdej z partii.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli