-
- Modernizacja i budowa autostrad, dróg ekspresowych oraz linii kolejowych: budowa 636 km autostrad i ponad 2219 km dróg ekspresowych, modernizacja 1566 km linii kolejowych oraz rozbudowa ośmiu głównych portów lotniczych. Oprócz kolei, program wesprze także pozostałe środki transportu alternatywne do transportu drogowego (transport publiczny w miastach, transport multimodalny, transport morski oraz wodny śródlądowy transport towarowy).
- Ochrona środowiska: budowa i modernizacja 318 oczyszczalni ścieków oraz 44 zakładów gospodarki odpadami; budowa 9 000 km sieci kanalizacyjnej. Program wesprze także firmy we wdrażaniu standardów w zakresie ochrony środowiska.
- Energia: inwestycje w sektor energetyczny będą zachęcać do wykorzystania odnawialnych źródeł energii (wydajność elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii wyższa o dodatkowe 690 MW) oraz zagwarantują bezpieczeństwo dostaw w sektorze energetycznym (na przykład poprzez budowę 1000 km rurociągów gazowych oraz wsparcie strategicznych transgranicznych połączeń elektrycznych).
- Infrastruktura społeczna: rozwój i modernizacja 120 instytucji edukacyjnych oraz 160 zakładów opieki zdrowotnej.
- Dziedzictwo kulturowe: wsparcie ochrony i konserwacji zabytków kultury wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lub uznanych za obiekty historyczne. Projekty mogłyby obejmować na przykład budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, rozbudowę Muzeum Narodowego w Warszawie, czy też budowę Muzeum Sztuki Współczesnej, także w Warszawie.
Polska przedstawiła Komisji łącznie 21 programów operacyjnych mających na celu wdrożenie polityki spójności w latach 2007-2013. Jeden z programów jest związany z Europejskim Funduszem Społecznym (EFS), a jego realizację rozpoczęto 28 września. Dwadzieścia pozostałych programów będzie finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) lub Funduszu Spójności. Istnieje pięć programów krajowych i szesnaście programów regionalnych, po jednym w każdym polskim województwie. Spośród programów regionalnych jedynie program świętokrzyski czeka na przyjęcie i ma zostać zatwierdzony przed końcem roku.Całe terytorium Polski jest objęte celem Konwergencja w nowych ramach na lata 2007-2013. Polska jest największym beneficjentem w nowym okresie programowania. Otrzymała do dyspozycji 67,3 mld euro.Program „Środowisko i infrastruktura” przyczyni się do realizacji strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, który został przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie w 2000 r., biorąc pod uwagę, że 66% wkładu wspólnotowego będzie przeznaczonych na następujące cele: badania i innowacje, wydajność zasobów i energii, zniesienie przeszkód dla działalności małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorczość, szkolnictwo.
Autor:Komisja Europejska