Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

20-lecie Programu Socrates Erasmus swiętowali w Brukseli studenci – obecni jak i byli beneficjenci programu, podczas całodniowej, otwierającej urodzinowy jubileusz konferencji oraz towarzyszącym jej 2-dniowym wydarzeniom zorganizowanym przez sieć studentów Programu Erasmus - ESN (Erasmus Student Network www.esn.org) i Dyrekcję Generalną ds. Edukacji Komisji Europejskiej.

Wspólnotowy Program Socrates Erasmus wystartował w 1987r. mając na celu podniesienie jakości edukacji oraz wzmocnienie europejskiego wymiaru w szkolnictwie wyższym - poprzez stymulowanie międzynarodowej współpracy między uniwersytetami, europejskiej mobilności, a także poprawę transparentności i pełnego uznawania studiów i kwalifikacji naukowych na terenie UE. Cel Programu realizowany jest za pomocą różnych działań obejmujących m.in. międzynarodową wymianę studentów i wykładowców, opracowywanie przez uniwersytety wspólnych międzynarodowych programów studiów, tworzenie sieci tematycznych i naukowych pomiędzy różnymi departamentami i wydziałami uczelni w całej Europie, organizowanie kursów językowych czy wprowadzenie jednolitego, europejskiego systemu ocen i zaliczeń przedmiotów w szkolnictwie wyższym (ECTS – European credit transfer system).

Działania w ramach Program Socrates ERASMUS obejmują studentów i kadrę naukową uczelni wyższych w 27 państwach członkowskich UE, 3 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) oraz Turcji. Obecnie ponad 2000 instytucji szkolnictwa wyższego z w.w. 31 krajów uczestniczy w Programie, w ramach którego już ponad 1.2 mln studentów skorzystało z możliwości studiowania za granicą.

Podczas konferencji, w której poza studentami i reprezentantami świata naukowego uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów oraz Parlamentu Europejskiego (w tym wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström oraz Komisarz ds. Edukacji - Ján Figel) wiele czasu poświęcono realnej ocenie Programu Socrates Erasmus i korzyściom które niesie uczestniczącym w nim studentom oraz kadrze naukowej (w tym zwiększenia możliwości zatrudnienia, rozwoju kariery zawodowej itp.).

Przeprowadzona przez niemiecki Uniwersytet w Kassel analiza zatytułowana „The professional value of Erasmus mobility” (w załączeniu) podkreśla duże znaczenie i wkład programu w poszerzanie międzynarodowych kompetencji studentów oraz zwiększanie mobilności absolwentów Erasmusa w obejmowaniu międzynarodowych stanowisk w ramach ich późniejszych karier zawodowych. Z raportu wynika również, iż pracodawcy znacznie wyżej cenią sobie absolwentów z doświadczeniem zagranicznym - biorąc pod uwagę ich kompetencje, a wielu z nich jest wręcz przekonana o łatwiejszym osiąganiu przez nich sukcesów zawodowych w dłuższej perspektywie czasu. O znacznym "zawodowym" wkładzie programu przekonani są także przedstawiciele kadry naukowej uczelni wyższych wskazując na zarówno zwiększenie swoich kompetencji (nowych naukowych i pedagogicznych metod, technik, podejść) jak i „umiędzynarodowienia” działalności i reputacji uczelni wyższych uczestniczących w programie.

Jakkolwiek wpływ programu na powiększenie kompetencji zawodowych abslowentów w zakresie specjalistycznej wiedzy postrzegany jest jako relatywnie ograniczony, to w zakresie tzw kompetencji horyzontalnych (języki obce, łatwość pracy w środowisku międzynarodowym – szczególnie ważna w dzisiejszej globalnej gospodarce, a także pewność siebie i swoich umiejętności, zdolność osiągania zakładanych celów itp.) jest znaczny.

I tak, studenci Erasmusa, mimo, iż nie mogą liczyć na wyższy status czy dochód niż ich „niemobilni” koledzy, to jednak mają łatwiejszy dostęp do zatrudnienia, są bardziej międzynarodowo mobilni, przejmując tym samym wiele zawodowych zadań i funkcji wymagających międzynarodowego doświadczenia (absolwenci i studenci z Europy Środkowo-Wschodniej wskazują na ogólne korzyści w obu kategoriach).

Bazujący na ankietach raport wskazuje również, iż zarówno eksperci jak i pracodawcy doceniają nie tylko te kompetencje uzyskane w ramach studiów za granicą -służące obejmowaniu międzynarodowych funkcji czy stanowisk, ale również ponadprzeciętne kwalifikacje z zakresu różnych obszarów wiedzy, ogólnych kompetencji intelektualnych, zawodowych wartości czy zdolności interpersonalnych i komunikacji społecznej.

Jednakże, jak sugerują autorzy raportu – znaczenie, wyjątkowość doświadczeń i korzyści w ramach programu Socrates Erasmus wydają się stopniowo zmniejszać, z racji rosnącej ogólnej globalizacji i umiędzynarodowienia praktycznie każdej sfery naszego społeczno-gospodarczego życia (co widoczne jest przy porównaniu wpływu programu na osiąganie przewagi na rynku pracy wykazywane przez poszczególne generacje ankietowanych absolwentów programu Erasmus). Przy obecnej, zwiększającej się międzynarodowej mobilności wewnątrz UE, gdzie międzynarodowe doświadczenie wśród studentów, jak i późniejszych absolwentów staje się coraz bardziej powszechne, program, który z początku nosił pewne cechy unikalności, dziś stał się jedną z wielu możliwości i form jego pozyskania - ale z której z pewnością warto skorzystać (szczególnie, iż oferuje pomoc finansową w tym zakresie)

Pełny raport Uniwersytetu w Kassel dostępny jest w załączeniu.

Raporty – ankiety ESN będące oceną jakości samego programu przez studentów dostępne są na stronie internetowej ESN
http://www.esn.org/survey/?s=survey05

Więcej infromacji o Programie Socrates Erasmus i jego najnowszej edycji na lata 2007-2013 znaleźć można na stronach DS. ds. Edukacji Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/education/programmes/llp/erasmus/erasmus_en.html