Internet rozwija się w bardzo szybkim tempie. Po aktualnie trzeciej generacja internetu – Web 3.0 – której głównymi cechami są otwartość, decentralizacja i maksymalne wzmocnienie pozycji osób z niego korzystających, kolejna jego generacja – Web 4.0 – umożliwi integrację między cyfrowymi i rzeczywistymi przedmiotami oraz środowiskami, a także nasili interakcje między ludźmi a maszynami.
W opublikowanych w marcu prognozach dotyczących gospodarki UE po 2030 r. podkreślono, że cyfryzacja jest jednym z głównych czynników napędzających wzrost gospodarczy, a technologia Web 4.0 stanowi przełomową transformacją technologiczną gwarantująca płynnie połączony, inteligentny i immersyjny świat. Szacuje się, że wartość globalnego rynku światów wirtualnych wzrośnie z 27 mld euro w 2022 r. do ponad 800 mld euro do 2030 r.
Światy wirtualne będą miały wpływ na sposób funkcjonowania społeczeństw, co niesie ze sobą zarówno możliwości, jak i zagrożenia, na które należy się przygotować. Nowa strategia dąży do ukształtowania technologii Web 4.0 i światów wirtualnych w taki sposób, aby odzwierciedlały one wartości i zasady UE, gwarantowały pełne przestrzeganie praw osób zamieszkujących w UE oraz były środowiskiem, w którym europejskie przedsiębiorstwa mogą się rozwijać.
Kluczowe filary strategii
Strategia jest zgodna z celami na 2030 r. określonymi w programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” i z jego trzema kluczowymi filarami cyfryzacji, którymi są: umiejętności, transformacja przedsiębiorstw oraz transformacja usług publicznych. Czwarty filar – infrastruktura – jest przedmiotem pakietu Komisji dotyczącego łączności i szerszych strategii politycznych Komisji w zakresie obliczeń, chmury obliczeniowej i technologii brzegowych. W strategii jako konkretną grupę działania określono również otwartość światów wirtualnych i technologii Web 4.0 oraz globalne zarządzanie nimi.
- Wzmacnianie pozycji osób i podnoszenie umiejętności w celu budowania świadomości, dostępu do wiarygodnych informacji i stworzenia puli talentów w obszarze światów wirtualnych. Pod koniec 2023 r. Komisja rozpocznie promowanie przedstawionych przez panel obywatelski zasad przewodnich oraz, najpóźniej w pierwszym kwartale 2024 r., opracuje wytyczne dla ogółu społeczeństwa w postaci „zestawu narzędzi dla obywateli”. Ponieważ obecność na rynku osób specjalizujących się w światach wirtualnych jest bardzo ważna, Komisja będzie współpracowała z państwami członkowskimi w celu stworzenia zasobu talentów i będzie wspierała rozwój umiejętności – w tym wśród kobiet i dziewcząt – dzięki projektom finansowanym w ramach programu „Cyfrowa Europa”. Z kolei w ramach programu „Kreatywna Europa” wspierany będzie rozwój umiejętności osób tworzących treści cyfrowe.
- Transformacja przedsiębiorstw: wspieranie europejskiego ekosystemu przemysłowego Web 4.0 w celu budowania doskonałości i rozwiązania problemu fragmentacji. Obecnie nie istnieje żaden ekosystem UE łączący różne podmioty łańcucha wartości światów wirtualnych i technologii Web 4.0. Komisja zaproponowała stworzenie partnerstwa na rzecz światów wirtualnych w ramach programu „Horyzont Europa”, które mogłoby rozpocząć działalność w 2025 r., w celu wsparcia doskonałość w badaniach naukowych oraz opracowania planu działania w zakresie przemysłu i technologii dla wirtualnych środowisk. Aby pobudzać innowacje, Komisja będzie również wspierała osoby tworzące treści cyfrowe i przedsiębiorstwa medialne w UE w testowaniu nowych narzędzi, zapewni współpracę między programistami oraz użytkownikami biznesowymi oraz podejmie działania z państwami członkowskimi w celu opracowania piaskownic regulacyjnych związanych z technologią Web 4.0 i światami wirtualnymi.
- Transformacja usług publicznych: wspieranie postępu społecznego i wirtualnych usług publicznych w celu wykorzystania możliwości, jakie oferują światy wirtualne. UE już teraz inwestuje w ważne inicjatywy, takie jak „Kierunek Ziemia” (DestinE), lokalne cyfrowe bliźniaki na rzecz inteligentnych społeczności czy europejski cyfrowy bliźniak oceanu, które umożliwią rozwoju nauki, opracowanie precyzyjnych zastosowań przemysłowych oraz podejmowanie przez organy publiczne świadomych decyzji w zakresie polityki publicznej. Komisja uruchomia dwie nowe inicjatywy przewodnie: „CitiVerse” – immersyjne środowisko miejskie, które można wykorzystać do planowania miast i zarządzania nimi; europejski wirtualny bliźniak człowieka – kopia ludzkiego ciała wspierająca podejmowanie decyzji klinicznych i leczenie w indywidualnych przypadkach.
- Kształtowanie globalnych standardów w zakresie otwartych i interoperacyjnych światów wirtualnych oraz technologii Web 4.0, tak aby nie zostały one zdominowane przez kilka dużych podmiotów. Komisja podejmie współpracę z zainteresowanymi stronami w obszarze zarządzania internetem na całym świecie i będzie promowała standardy związane z technologią Web 4.0, które są zgodnie z wizją i wartościami UE.
Dodatkowe informacje
Pytania i odpowiedzi: Strategia UE dotycząca technologii Web 4.0 i światów wirtualnych
Zestawienie informacji na temat technologii Web 4.0 i światów wirtualnych
Zestawienie informacji: Jak rozwijać pożądane i sprawiedliwe światy wirtualne? Perspektywa obywateli
Komunikat: Strategia UE dotycząca technologii Web 4.0 i światów wirtualnych
Sprawozdanie z Europejskiego panelu obywatelskiego ds. światów wirtualnych
Źródło: Komisja Europejska