Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

zielona transformacja

Z unijnego funduszu modernizacyjnego wypłacono 2,4 mld euro na sfinansowanie 31 projektów w siedmiu państwach członkowskich, aby pomóc w modernizacji ich systemów energetycznych, ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym, przemysłowym i transportowym oraz w poprawie efektywności energetycznej.

Jest to największa do tej pory łączna wypłata środków, która ma na celu pobudzenie transformacji ekologicznej w Europie. Nowe inwestycje mogą pomóc państwom członkowskim zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, osiągnąć cele klimatyczne i energetyczne na 2030 r. oraz przyczynić się do realizacji długoterminowego zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dzięki dochodom z europejskiego system handlu emisjami dokonano dodatkowych inwestycji w Rumunii (1,1 mld euro), Czechach (1 mld euro), Bułgarii (197 mln euro), Polsce (47 mln euro), Chorwacji (88 mln euro), na Łotwie (5 mln euro) i na Litwie (1 mln euro). Wypłacone kwoty podnoszą łączną kwotę wypłat z funduszu modernizacyjnego od stycznia 2021 r. do około 7,5 mld euro, z których skorzystało 10 kwalifikujących się państw członkowskich. Wspierane projekty dotyczą produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, modernizacji sieci energetycznych i efektywności energetycznej.

Przykładowe projekty, które otrzymały dofinansowanie:

  • Modernizacja sieci dystrybucji energii elektrycznej w Bułgarii w celu przyspieszenia elektryfikacji transportu, rozwoju systemów magazynowania oraz dekarbonizacji i decentralizacji zużycia i produkcji energii.
  • Instalacja systemów fotowoltaicznych i magazynowania energii dla publicznych dostawców usług wodno-kanalizacyjnych w Chorwacji.
  • Podniesienie efektywności energetycznej i oszczędności energii w nowych budynkach dla sektora publicznego za pośrednictwem programu ENERGov w Czechach.
  • Wprowadzenie pojazdów elektrycznych i odpowiedniej infrastruktury ładowania na Łotwie.
  • Renowacja budynków wielorodzinnych na Litwie.
  • Wspieranie kogeneracji na potrzeby systemów ciepłowniczych w Polsce.
  • Nowe zdolności wytwórcze energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, systemy ciepłownicze i infrastruktura gazowa w miejsce elektrowni węglowych w Rumunii.

Kolejny termin składania przez państwa członkowskie będące beneficjentami projektów inwestycji w celu uzyskania ewentualnego wsparcia z funduszu modernizacyjnego upływa 15 sierpnia 2023 r. w przypadku projektów nie priorytetowych i 12 września 2023 r. w przypadku projektów priorytetowych.

Więcej informacji

Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu

Źródło: Komisja Europejska